Manikür ve pedikürün püf noktaları

El ve ayak bakımınızı kuaförünüzden ziyade artık kendiniz de evde yapabilirsiniz...


Bakımlı olmanın ön şartlarından biri de manikür ve pedikürdür. Günlük hayatımızda bütün vücudumuza olduğu gibi el ve ayak bakımına da önem vermeliyiz. Eller iletişim esnasında en önemli unsurlardan biridir. Şeytan tırnaklarına dikkat edilmeli, kişinin yaşına, sezona ve moda renklere göre oje uygulanmalıdır.

Sürekli kırılan ve ayrılan tırnaklar, besleyici ilaçlar ile güçlendirilmelidir. Kışın sürekli kapalı ayakkabılar içinde hava almayan ayaklarımızın sağlıklı ve hoş görünmesi için pediküre ihtiyaç vardır. Batan ayak tırnakları kapalı ayakkabılar içinde kaldıkça büyük problemlere yol açar. Uzman kişiler tarafından tedavi edilmelidir.

Ayak sağlığı

Tabii ki tıp her zaman en etkili tedavi yöntemlerine sahiptir. Ama bazı küçük problemlerde doktora gitmeden önce evde yapılabilecek tedavi yolları vardır.

Nasırdan kurtulmak için ayaklarınızı, içerisinde şampuan bulunan 2lt'lik ılık suda 10 dakika bekletin. Ayak derisini yumuşatmak için, sudan çıkardığınız ayaklarınıza bitkisel yağlar ya da kremlerle masaj yapın. Daha sonra ponza taşı ile ayaklarınızı ovun. Nasırınızı görebileceğiniz şekilde ayaklarınızı bir yastığın üzerine koyun. Nasırın üzerine vazelin sürün. Nasırı pamuklu kadife bir kumaş parçası ile sarın. Her banyodan sonra kumaşı değiştirerek,1 hafta boyunca bu şekilde kapatın. Nasır yenilenirse aynı işleme devam edin, eğer acı devam ediyorsa mutlaka bir doktora görünün.

Bakımlı eller ve ayaklar

Her türlü dış etkene maruz kalan ellerimizin itinalı bir bakıma ihtiyacı vardır. Zarif, düzgün, bakımlı el ve tırnaklar için yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz. İlk iş ellerinizi yıkadıktan sonra yumuşatıcı krem kullanmak ve haftada bir gün manikür ideal.


Manikür

Kuaförünüzde yaptırabileceğiniz gibi, evde kendinizde yapabilirsiniz.

1. Öncelikle tırnaklarınızdaki ojeyi temizleyin, tırnak diplerine yumuşatıcı krem sürün.

2. Sıcak suya birkaç damla şampuan ve yarım limon suyu ekledikten sonra ellerinizi iki dakika bu suda bekletin.

3. Daha sonra tırnak dibindeki etleri itin, yüzeyde kalan ölü dokuyu alın.

4. Tırnaklarınızı törpüleyin, ellerinize krem ile birlikte masaj yapın.

5. Önce tırnak koruyucusu daha sonra oje sürerek manikürünüzü tamamlayın.

El bakımının püf noktaları

• Bakım kremleri tırnak etlerini yumuşatır.

• Tırnaklarınızın nefes alması gerekiyor, bu yüzden sürekli ojeli olmamasına dikkat edin.

• Ellerinizin yumuşacık olmasını istiyorsanız iki çay kaşığı bal ve yarım limon suyunu karıştırarak ellerinize sürün.

• Elleriniz çok fazla terliyorsa soğuk suyun altına tutun, soğuk su kan dolaşımını kısa sürede düzenler ve terlemeyi önler.

Ayaklar: Vücudun bütün yükünü çeken ayaklar ihmal edilmemeli. İlk adım ayakların yorgunluğunu gidermek. Daha sonra pedikür ile son noktayı koyabilirsiniz.

Pedikür

1. Tırnak diplerini yumuşatmak için krem veya jel uygulayın. Daha sonra ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta dinlendirin, yumuşamalarını bekleyin. Suyun içine bitkisel maddeler atabilirsiniz.