Avrupa’da yapılan çok merkezli bir araştırmada alerji yapma potansiyeli bulunan alerjen parfümlerin değerlendirilip ortaya 26 alerjen parfüm çıktı. İşte o suçlu parfümler...

Ciltte alerjik reaksiyonlar, kaşınma, kızarıklı gibi şikayetleriniz varsa, bazı parfüm maddeleri size alerji yapıyor olabilir. Bu alerjik durumlar, yaş grubu ve cinsiyete göre değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda bebekler ve çocuklar bu alerjik parfüm maddelerine karşı daha hassastır. Bu sebeple daha hassas olan bebek cildi için ürün seçimi önem kazanır. Avrupa Pediatrik Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ümit Ukşal, parfüm alerjisi ve suçlu parfümlerle ilgili şu bilgileri verdi:

Hangi parfüm maddesi ile hangi ürünün masum olduğunu nasıl anlarız?
"Parfüm alerjileri ile ilgili paniğe kapılmaya gerek yok. Ancak, özellikle bebekler ve çocuklar için doğru güvenli ürünü seçmek önemli. Tüketicinin parfüm bileşenlerinin alerji riskini değerlendirebilmesi mümkün değil, bu nedenle üretici firmaların kullandıkları parfüm maddelerini doğru seçmesi, tüketicinin ise kullanacağı ürünü dikkatli seçmesi gerekiyor.”

Avrupa’da yapılan çok merkezli bir araştırmada alerji yapma potansiyeli bulunan alerjen parfümlerin değerlendirilip ortaya 26 alerjen parfümün çıktığını söyleyen Prof. Dr. Ukşal, "Avrupa Birliği Regülasyonları'na göre bu alerjen parfümlerin etiket üzerinde mutlaka belirtilmesi gerekir. Bu alerjen 26 parfüm bellidir. Tüketiciler ürün içeriklerine dikkat etmeli. Bu parfümlerin olmadığı ürünleri seçmek gerekir" dedi.

Bebekler için güvenli ürün nasıl anlaşılır?

•AB tarafından belirlenen 26 alerjen parfümü içermemeli
•Paraben ve alkol içermemeli
•Ph değeri bebek cildine uyumlu
•Gerçek göz yakmayan formüle sahip olmalı

Suçlu parfüm listesi

◦Amyl – cinnamic alcohol
◦Anisyl alcohol
◦Benzyl salicylate
◦Benzyl alcohol
◦Benzyl benzoate
◦Benzyl cinnamate
◦Cinnamic alcohol
◦Cinnamic aldehyde
◦Citral
◦Citronellol
◦Coumarin
◦Eugenol
◦Farnesol
◦Geraniol
◦HMPCC
◦Hydroxycitronellal
◦Isoeugenol
◦Lilial
◦Limonene
◦Linalool
◦Methylheptin carbonate
◦Oak moss abs
◦Tree moss abs
◦α- Amyl –cinnamic aldehyde
◦α- Hexyl – cinnamic aldehyde
◦γ-Methylionon