Türkiye'de yılda 50 bin kadar estetik operasyon yapılıyor. 2011 itibarıyla yaklaşık 650 milyon liralık bir hacim... İstatistiklere göre en çok burun düzelttiriliyor. Ancak bölgeden bölgeye estetik operasyon tercihleri ve yoğunluğu farklılık gösteriyor. Birazdan görüşlerini okuyacağınız "estetik, plastik ve rekonstrüktif" cerrahlara göre bu farklılığın nedenleri arasında coğrafya ve beslenme alışkanlıkları gibi fiziksel sebepler olduğu kadar, değişen değer yargıları ve hayata bakış açısı da var.

MARMARA
Liposuction ve meme büyütme Op. Dr. Deniz Küçükkaya, bu bölgede erkeklerin saç ekimi, kadınların botoks ve dolguya rağbet ettiğini söylüyor. Ev hanımlarının artık altın değil estetik günü düzenlediklerini, toplanan parayla ameliyat maliyetinin çıkarıldığını belirten Küçükkaya, iş kadınlarının öğle arasında botoks yaptırdığını vurguluyor. Son günlerde büyük meme isteyenlerin sayısı da artmış. Prof. Dr. Onur Erol'a göreyse hastalar doğallıktan yana, ancak bilinçsiz bir grup abartılı operasyonlar yaptırıyor. Erol, "Basen ve bacaklara liposuction, burun ve meme en çok yaptırılan uygulama" diyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Öncelik zayıflama operasyonlarında Kebaplarıyla ünlü bölgede obezitenin artması insanları estetik operasyonlara yöneltiyor. Op. Dr. Yakup Sarıgüney "Dünyanın mutfağıyla ünlü bir bölgesinde liposuction, karın germe ve meme küçültme gibi ameliyatların çok fazla yapılması doğaldır" diyor. Op. Dr. Mehmet Mutaf ise jinekomasti denilen, erkekte kadın tipi meme büyümesinin Türkiye'de yüzde 50'nin üzerinde olduğuna dikkat çekiyor.

KARADENİZ
Önce burun, sonra meme ve saç Op. Dr. Umut Topal Türkiye'de en çok burun estetiğinin Karadeniz'de yaptırıldığını söylüyor. Burun ameliyatı yaptıranların yüzde 90'ı doğal burun istiyor, ameliyat için okulların tatil olduğu dönemleri bekliyorlar. Topal, burun ameliyatlarını kadınlarda meme büyütme, karın germe, yağ alma; erkeklerde ise saç ekiminin takip ettiğini belirtiyor. EGE Kulak estetiği Prof. Dr. Atay Atabey, daha çok liposuction ve meme operasyonu yaptırıldığını söylüyor. Karın ve yüz germe operasyonları ikinci sırayı alıyor. Kadın ve erkeklerde ortak talep burun ve gözkapağı estetiği, kepçe kulak ve yüz germe ameliyatları.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ
10-15 yıl önceye dönmek istiyorlar En çok meme büyütme, küçültme ve dikleştirme operasyonlarının yaptırıldığı bölgede, ameliyat için tatil dönemleri tercih ediliyor. Cilt ve vücut germe gibi ameliyatsız uygulamalar için hafta sonları değerlendiriliyor. Op. Dr. Orhan Murat Özdemir "Hastalarım, estetik yaptırdıkları bakar bakmaz anlaşılsın istemiyor. Kendilerini 10-15 yıl öncesine götürecek vücut ve bedenler istiyorlar" diyor.

DOĞU ANADOLU
Yüz bölgesi operasyonları fazla Op. Dr. İdris Elmas, operasyon tercihlerinde coğrafi ve sosyokültürel farkların göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyor: "Doğu Anadolu'da yüz operasyonları fazla." Erkeklerde burun, kulak operasyonları ve saç ekiminin revaçta olduğunu belirten Elmas, bazı hastaların gizlilik için akşam saatlerinde, ameliyat olduğunu vurguluyor.

AKDENİZ
Botoks ve dolgu revaçta Op. Dr. Beyhan Çakır, erkeklerde meme büyümesine bağlı operasyonların arttığını söylüyor. Peki kadınlarda durum ne? Çakır, "Kadınlarda meme küçültme ameliyatları, büyütme ameliyatlarına göre bir adım önde" diyor. Ancak peeling gibi cilt soyma yöntemleri pek uygulanamıyor. Zira güneşin etkili olduğu dönem diğerlerinden daha fazla ve bu da leke riskini artırıyor.

EN SON ESTETİK HABERLERİ
Kocasını kandıran da var, üniversite kazanan çocuğuna hediye eden de...

Özellikle Marmara Bölgesi'nde önceleri kadınlar mutfak masrafı için tasarruf yaparken şimdi önemli bir kısmı botoks ve dolgu için para ayırıyor.

 Sadece ameliyat olabilmek için yazın bir işte çalışan öğrenci hastalar bulunuyor. 

Güneydoğu'da ebeveynler üniversite sınavını kazanan çocuklarına bu yeni ortama daha güzel girebilmeleri için estetik ameliyat hediye edebiliyor. Bu bağlamda en çok burun ameliyatı yaptırılıyor. 

Estetik yaptırdığının bilinmesini istemeyenler doktorlarının da masraflarını karşılayıp başka bir şehirde ameliyat olmak istiyor. Bu durum en çok Güneydoğu'da yaşanıyor. 

Akdeniz'de eşinin şehir dışına çıkmasını bekleyen kadınlar onun bilgisi dahilinde veya dışında estetik operasyon yaptırabiliyor. 

Babadan gizli ameliyat olan ya da tüm iş arkadaşlarına nefes alma problemi nedeniyle ameliyat olduğunu ve o sırada burnunun üzerindeki kemiği de aldırdığını söyleyen hastalar da var. 

Birçok hasta yaz döneminde aldığı senelik izin içerisinde ameliyat oluyor. Bu sayede ameliyat için ayrıca bir izin/rapor almayıp daha gizli ameliyat oluyorlar. 

Kocasına, yaptırdığı meme küçültme ameliyatını "Kistler vardı, aldılar, o nedenle küçüldü" diye anlatan kadınlar bile oluyor. 

Güneydoğu'da erkekler estetiğe karşı hâlâ çekimser. Bu durum, bölgede kırılamayan toplumsal baskıyla açıklanıyor.  Estetik operasyonları diplomatik ilişkiler de etkiliyor.

Estetik ameliyatlar için Güneydoğu'ya gelen Suriyeliler bugünlerde eskisi kadar rağbet göstermiyor. 

ABD de dahil olmak üzere, Kore, İsveç, Hollanda, Almanya, İngiltere, Fransa, İsviçre ve daha bir çok ülkeden hasta operasyon için hesaplı Türkiye'yi tercih ediyor.