69F213BA72EEB39AF74E9B13DF3C86 - Makyajda Hijyenin Önemi

Makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de hijyendir. Bu konuda titiz olunmazsa cilt problemleri ortaya çıkabilir. Makyajınızı hijyenik bir şekilde yapmanız için dikkat etmeniz gerekenler:

Makyajınızı temiz ve dikkatli bir şekilde tamamlamak istiyorsanız parmaklarınız yerine fırça ve sünger gibi araçları kullanmanızı öneririz. Parmaklarınızla müdahale etmeniz hem pek hijyenik olmaz hem de ellerde bulunan doğal yağ makyajınızın daha çabuk akmasına neden olabilir.

Makyaj yapma konusunda oldukça titizseniz; fırçalarınızın ve süngerlerinizin temizliği konusunda da titiz davranmalısınız. Makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlemeyi unutmamalısınız. Temizlenmeyen fırçaların üzerinde zamanla bakteriler birikir; bu da cildinize zarar verir. Fırçalarınızı temizlemek için bebek şampuanı gibi nazik ürünler kullanabilirsiniz. Yıkadıktan sonra bir havlunun üzerine koyup kurumaya bırakabilirsiniz.

Kesinlikle uyulması gereken başka bir konu ise makyaj malzemelerinin paylaşılmamasıdır. Sevdiğiniz arkadaşlarınızla maskaranızı paylaşmak gibi iyi niyetli bir davranış göz enfeksiyonuna neden olabilecek çeşitli mikropların gözünüze bulaşmasına neden olabilir. Aynı şekilde diğer makyaj malzemelerinizi de paylaşmamalısınız.
Özellikle sıcak havalarda makyaj malzemeleri daha çabuk bozulur. Bunu önlemek için makyaj malzemelerinizi ısıdan uzak, serin bir yerde saklamalısınız. Aşırı sıcak havalarda makyaj malzemelerinizi buzdolabında saklayabilirsiniz.

Nasıl ki yemek yapmaya başlamadan önce ellerinizi yıkıyorsunuz; makyaj yapmaya başlamadan önce de ellerinizi yıkamalısınız. Kirli ellerle yüzünüze makyaj yapmak istemezsiniz. Ayrıca makyajdan sonra da ellerinizi yine yıkamaya dikkat etmelisiniz.
Kullandığınız ürünlerin üzerinde yazan son kullanma tarihlerini sürekli kontrol edip, süresi geçenleri kullanmamanızı öneririz.

Hijyenik bir makyaj için buna özen göstermelisiniz. Aynı zamanda makyaj malzemelerinizin kokusunu ve görünüşünü de gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer makyaj malzemelerinizin ömrü dolduysa ya da kötü kokuyor, kötü görünüyorsa kesinlikle kullanmamalısınız.

Makyajınızı yaptıktan sonra, ürünlerin ağzını kesinlikle açık bırakmamalısınız. Böylece erkenden bozulmalarını ve bakteri oluşturmalarını önlemiş olursunuz.