Yiyecekler ve akne sorunu arasında bağ olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki hangi yiyecekler kara listede yer alıyor?

Tükettiğimiz besinlerdeki yağların çeşidi cildimizin sağlığı için çok önemlidir. Fast food yiyeceklerdeki yağlar işlenmiştir ve doğal olmadıkları için cilde zarar verirler.

Kızartma yapılan yağlar çok yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılır. Bu yiyecekleri düzenli olarak tükettiğinizde vücudunuz yeni hücre üretiminde bu yağları kullanır. Üretilen hücreler düzenli işlev göremez ve cilt rahatsızlıklarına karşı savunmasız kalırsınız.Sağlıklı hücrelerin üretilmesi için zeytinyağı gibi sağlıklı yağlara ihtiyaç vardır. Bu nedenle aşağıdaki belirtilen yiyeceklerden uzak durmanız gerekir:

Patates kızartması
Hamur kızartması
Kızarmış tavuklar
Soğan halkaları
Mozzarella çubukları
Yüksek şeker içerikli besinler de sivilcelere neden olur. Şeker bağışıklık sistemini sekteye uğratır ve bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudu savunmasız hale getirir. Şeker cildin esnek yapısının kaybolmasına da sebep olur. Kuru ve sağlıksız ciltler enfeksiyonlara açıktır. Hazımsızlık ve sindirim sorunlarının başlıca nedenleri arasında yer alan şeker dolaylı olarak sivilcelere yol açar. Uzak durulması gereken şekerli besinler:
Tatlı
Soda
Dondurma
Bol şekerli meyve suları
Çikolata
Kahvaltılık gevrekler
Kurabiye


neden hep en sevdiğim besinler