KADINLARIN HER KOŞULDA AYAKLARININ ÜZERINDE DIK DURURKEN ESTETIK GÜZELLIKLERINI DE HER DAIM KORUMALARI GIBI BIR TOPLUM BEKLENTISI VARDIR. KADINLARIN VAZGEÇILMEZ GÜZELLIK AKSESUARI TOPUKLU AYAKKABI AYAK VE BACAK ESTETIĞINDE GEÇICI BIR GÜZELLIK SAĞLARKEN AYAK SAĞLIĞINDA KALICI BOZUKLUK YARATAN HALLUKS VALGUS HASTALIĞI’NA DA NEDEN OLABILIYOR.

Ayaklarımız vücudumuzun tüm yükünü çeken çilekeş uzuvlarımızdır. Ayak tırnağımız batsabunun geçici bir durum olduğunu bile bilsek hayatımız zindan olabiliyor. Bir de düzgün basamayanları ayağında deformite olanları veya çeşitli başka nedenlerle ayağı ağrıyanları düşünün. Başka bir bölgemiz ağrısa veya deforme olsa hayatımızın idamesi bu kadar zor olmayabilir çünkü insanoğlunun tek başına yaşayabilmesi için nefes alıp karnını doyurması yetmez aynı zamanda ayakta durması ve yürümesi de gerekir.

Kadınlarımız özellikle de Türk kadını aslında ayaklarına önem verir ve her fırsatta bakımını yaptırır. Fakat daha sonra bu bakımlı ayakları güzel görünmek uğruna ince burunluyüksek ve incecik topuklu moda ayakkabıların içine sokup saatlerce ayakta kalarak kendilerine işkence ederler. Bu ise ayak sağlığı ile bağdaşan bir durum değildir. Ayaklarımızın sağlığı bozulursa yer yüzeyiyle dolayısıyla hayatla olan ilişkimiz de bozulur. Bozulan bu ilişkiyi düzeltmek ameliyat dışı yöntemlerle mümkün olmadığında Avrupa ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde onlarca yıldır başvurulan yöntem “Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi”dir.