Bayanların bir çoğunda yüzde tüylenme görülür. Bu da bayanlar için çok can sıkıcı bir durumdur. Bayanlar bu tüylerden kurtulmak için çeşitli yollara başvururlar ve pek çoğu sonuçsuz kalır. Günümüzde birden fazla bitkisel çözüm bulunur ve bunları uygulamak gerekir. Fakat yüzdeki tüyler az ise daha çok sarartma yöntemi çare olur. Fakat tüyler fazla ise tabi ki sarartma yöntemi başarısız olacaktır. Hormon bozukluğu kaynaklı olan fazla tüyler bitkisel formüllerle yok edilebilir. Ne kadar şanslıyız ki elimizin altında bir çok şifalı bitkiler bulunur.
Bu bitkilerin ne işe yaradığını bilmek de doğru kullanım açısından çok önemlidir. 1 su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı aslan pençesi koyalım ve 5 dakika süreyle kaynatalım. Bu karışımı sabah kahvaltı sonrası ve akşam yemeği öncesinde tüketelim. Hormon dengeleyen bu harika kür tüylenmeyi önleyecek ve hormonları düzenleyecektir. Aslan pençesi kürü çok işe yarar ve tüylenme yok oluncaya kullanılır. Bir diğer kür ise yumurtanın akı ile mısır ununu karıştıralım. İçine şeker ilave edelim.
Bu karışımı iyice çırpalım ve yüzümüze sürelim. Kuruyana kadar bekleyelim. Kuruduktan sonra hafif masaj yapalım ve iyice yemesini sağlayalım. 7 gün süreyle bu karışımı uygulayalım ve tüylerden kurtulalım. Tüylerden kurtulmak için acı çekmeye ve çok fazla ekonomik sıkıntıya gerek yoktur. Tüylenmeler her bayanın yüzünde çıkabilir hatta doğum sonrası ve hamilelik dönemlerinde hormon değişikliğinden dolayı oluşum gösterebilir. Yüz bölgesi en can sıkan bölgedir ve yüzümüz bizim için çok önemlidir. Bu kürlerden mutlaka kullanmalı ve kısa zamanda bu tüylerden kurtulmak gerekiyor.

Tüylenmenin nedenleri

Günümüzün önde gelen sorunlarından birisidir. Bir çok bayan hatta erkekler bile bu durumdan oldukça şikâyetçidir. Kökten çözüm bulmanın peşindedirler. Fakat kullanılan ilaçların kremlerin vBulletin bir hakkaniyeti olmadığından bu sorunu daha büyütür. Şık gösterişli bir etek atında görünen tüyler çevrede pek hoş bir görüntü oluşturmaz. Temiz pürüzsüz bir cilt daha fazla dikkat çekmektedir. Erkeklik hormonlarının salgısı artışında kana fazla hormon geçer ve kıl köklerine fazla hormon ulaşır.

Bu hormonlar kadınlarda istirahat esnasında olan erkek tipi kıl bölgelerinde kıl oluşumunun miktarına göre belirtiler ortaya çıkan. Erkeklik hormonları kıl köklerini uyardığında meydana gelen kıllar koyu renk ve serttir. Bir defa üretime başlayan kıl kökleri devam eder.

Erkeklik hormonları normal olduğu halde kıl folliküllerinin androjenlere duyarlılığı artış göstermesi nedeni ile kıl büyümesinde de artış olur. Tüylenme kandaki erkek hormonlarının artmasına bağlıdır. Bu hormonlar ince zayıf ve kısa olan tüylerin sert ve uzun kıllara dönmesine sebep olur.

Menopoz döneminde yumurtalıklardan kadınlık hormonu sentezi azalması ile androjen seviyesi artış gösterir ve bunun devamında tüylenme görülür. Anne veya anneannesin de aşırı tüylenme olan kişilerle aynı hastalığın görülmesi mümkündür. Erkeklik hormonları ya da andronejik özellikler taşıyan ilaçlar kullanan insanlarda da aşırı tüylenme görülebilir.

Yüzde tüylenme: Tüylenme her yaştan kadında rastlanması mümkün bir kozmetik sorunudur. Aşırı tüylenmenin nadir de olsa çok ciddi hastalıkların bir belirtisi olma ihtimali vardır. Kadınların hayatı boyunca hormon değişiklikleri kılların çıkış sürecini etkiler. Ergenlik öncesi dönemde kıllar açık renk ve incedir. Ergenlik döneminin sonunda tüyler kalınlaşır ve daha belirgin bir hal alır. Kılların koltuk altı ve mahrem bölgede çıkması normaldir. Fakat artış gösteren erkeklik hormonu testosteronun etki etmesi ile terminal kılların yüzde iki göğüs arasında meme uçlarında göbek bel ve bacak üstlerinde belirir.

Tüyler kıl folikülü adı verilen derinin içerisinde bulunur ve bu foliküller ile beslenip büyür. Kılların büyümesinde genetik hormonsal ve metabolik etmenler önemli bir rol oynar. Erkeklerde kadınlık hormonu östrojen belirli miktarda kadınlarda da erkeklik hormonu testosteron az miktarda bulunmaktadır ve bu testosteron seviyesini artışı kadınlarda kıllanmaya neden olmaktadır.

Bu tüylenme sorunu elbette cüzümü olmayan bir hastalık değildir. Doğada her hastalığın bir çözümü vardır. Yeter ki doğru şekilde ve doğru miktarda kullanılsın.