1.Doğru fondöten nasıl seçilir?
--Rengi: Ten renginize en yakın olan ton, renk açısından en doğru tercihtir. Fondöten seçerken eğer makyajlı değilseniz rengi alın ortası veya çene ucunuzda; makyajlı iseniz elinizin üstünde deneyin.

Yapısı: Kullandığınız fondötenin yapısı cilt tipinize uygun olmalı: cildiniz normal veya karma ise sıvı (akıcı) ve hafif yapıda olanları; kuru ise krem yapıda olanları seçmelisiniz.

Dikkat! Fondötenlerinizi mümkünse güneş koruma faktörü içerenler arasından seçin.

2.Nemlendiricili fondötenle günlük nemlendiricimi de kullanmalı mıyım?
--Elbette. Cildin öncelikle bakıma ihtiyacı vardır. Temizlik ve nemlendirme cilt bakımının olmazsa olmaz kuralıdır. Nemlendiricili fondötenler bu bakımın sadece gücünü ve etkisini artırırlar.


3.Rujumun kalıcılığını nasıl artırabilirim?
--Dudaklarınızı pudralayarak işe başlayın. Daha sonra rujunuzla aynı tonlarda bir dudak kalemiyle dudak çevrenizi hafifçe belirginleştirin. Çizgiyi daima dudak dışından başlayıp ortaya doğru çizin. Dudak çevrenizi düzgünce belirledikten sonra, aynı dudak kalemiyle dudaklarınızın tamamını doldurun. En son rujunuzu sürün, eğer rujunuzu bir fırça ile uygularsanız daha kalıcı olacaktır. Rujunuzu uyguladıktan sonra bir kağıt mendille fazlasını alın ve rujunuzu yeniden sürün. Oldukça kalıcı olduğunu göreceksiniz.

4.Ruj ve allık renklerinin birbiriyle uyumlu olması gerekir mi?
--Doğal bir makyaj istiyorsanız, allık renginizin ten renginizle ve rujunuzla uyumlu olması gerekir. Örneğin, pembe veya şeftali tonlarında bir allık ile kıpkırmızı bir ruj kullanırsanız hem makyajınız göze hoş gelmez hem de dudaklarınız gereğinden fazla öne çıkar. Ama pembe veya şeftali tonlarında bir ruj tercih ederseniz makyajınız uyumlu, görünümünüz ise daha sade ve doğal olur.

5.Makyajda pudra zorunlu mudur?
--Elbette bir zorunluluk yok ama pudra teninize ve makyajınıza bir tül gibi yumuşaklık ve hafiflik kazandırır. Ayrıca sürdüğünüz renklerin birbirleriyle kaynaşmasına ve makyajınızın kalıcı olmasına yardım eder. Doğru ve güzel bir makyaj sonucu istiyorsanız pudra kullanmanız daha doğru olur.


6.Hangi renk rimel sürmeliyim?
--Bu seçim aslında makyajınızda arzu ettiğiniz sonuca göre değişir. Genellikle göz rengi temel alınsa da, bu tamamen elde etmek istediğiniz makyaj tarzına bağlıdır.

Eğer gözlerinize ışıltı vermek ve göz makyajınızı daha belirgin hale getirmek istiyorsanız, göz renginiz ne olursa olsun siyah renk rimel kullanmalısınız.

Eğer göz renginizi ortaya çıkarmak ve renklerle oynamak istiyorsanız:
- gözleriniz yeşilse, yeşil veya lal kırmızısı bir rimel
- gözleriniz mavi veya griyse, mavi veya kahverengi bir rimel,
- gözleriniz kahverengiyse, mavi, yeşil veya kahverengi bir rimel tercih edin.


7.Nemsiz ciltle kuru cilt arasında bir fark var mıdır?
--Kesinlikle vardır!

Nemsiz ciltler su eksiği olan ciltlerdir. Nemsizlik daha çok çevresel koşullardan belirir; güneş, soğuk hava, klimalı ortamlar gibi. Yaş da cildin neminin azalması için bir etkendir. Nem kaybı, yüzde daha çok yanak bölgelerinde görülür. Cildinde nemsizlik yaşayanlar, ürün seçerken su bazlı ürünleri tercih etmelidir.

Kuru cilt ise bir cilt tipidir. Başlıca eksiği su değil, yağdır. İyi beslenmesi gerekir. Hassas bir yapısı vardır, sürekli gerilme hissi verir, pul pul kalkar ve tahriş olmaya çok açıktır. Bu cilt tipine sahip olanlar yağ bazlı ve yoğun yapılı ürünlerle ciltlerini beslemeli, güneş ışınlarından mümkün olduğunca korunmalıdır.


8.Göz çevresi neden özel bir bakım gerektirir?
--Aynanın karşısına geçin ve gözlerinize dikkatle bakın. Ne görüyorsunuz? İncecik, ipek gibi göz kapakları, değil mi? Göz çevresindeki deri yüzün diğer bölgelerindeki deriden 10 kat daha incedir ve kan damarlarıyla daha az beslenir. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi en çok mimik yaptığımız bölgedir: gülerken, ağlarken, konuşurken... Sonuç: göz çevresi yüzde çizgilenmelerin başladığı ilk bölgedir. Bu nedenle özel bakıma gerçekten ihtiyacı vardır.


9.Çizgi karşıtı bakımlara başlamanın ideal yaşı kaçtır?
--25 yaşından itibaren sonbahar ve/veya ilkbahar başlangıçlarında olmak üzere, yılda 1 ve/veya 2 kez çizgi karşıtı (anti-rides) bakımlar uygulamak ileriki yıllar açısından son derece faydalıdır.
Yaşlanma karşıtı (anti-aging) ürünlerin sürekli kullanımına ise genellikle 40 yaş civarında başlamak daha doğrudur.


10.Gündüz ve gece neden farklı ürünler kullanmak zorundayız?
--Derimiz gece ve gündüz farklı şekillerde çalıştığı için.

- Gündüz, deri çevresel koşullarla savaşmak zorundadır: ona yardımcı olacak, güçlendirecek ve koruyacak bakımlara ihtiyacı vardır. Seçeceğiniz ürünlerde mutlaka UVA/UVB filtreleri olmasına dikkat edin.

- Gece, hücre yenilenmesi daha hızlıdır, cildin beslenmeye ihtiyacı vardır. Gece bakım ürünleri cilde bu ihtiyacını veren ve serbest radikallerle savaşan bakımlardır.