Eskiden, yaşlı hastalığı olarak bilinen cilt kanseri artık 15 yaş üstünü kıskacına aldı. Gençler arasında en sık görülen ikinci kanser türü. Son 10 yılda yüzde 43 artan ölümcül Melanoma, hepimizi tehdit ediyor. İyi haber ise şu: Bu hastalıktan yüzde 100 korunmak, yakalanıldığında ise yüzde 90 tedavi olmak mümkün

F2459CE2D8BA394BA1BB85DFb - Sağlıklı Cilt Rehberi

Güzel görünmeyi hepimiz isteriz. Eğer bronz bir tenle daha ince ve çekici durduğumuza inanıyorsak, hiçbir şey bizi saatlerce ıstakoz gibi yanmaktan alıkoyamaz, değil mi? Ama ya o erken kırışıklar, lekeler, ciltte kalınlaşmalar ne olacak? Bunlar bir yana, Melanoma adlı ölümcül kanser şaka değil. Şu anda dünyada en fazla artış gösteren hastalık olmasının yanı sıra, tüm diğer kanserlerin toplamı kadar insanı pençesine almış durumda. Güneş eskisi gibi değil, ozon tabakası ise iyice inceldi. Güneşlenmek artık ciddi bir risk taşıyor. Belki de cilt kanseri tehdidini yeterince ciddiye almanız için, benim gibi, halanızı genç yaşta bu hastalıktan kaybetmeniz ve dedenizin sırtında tabak büyüklüğünde delik açılarak kurtulmasını izlemeniz gerekiyordur. İsterseniz siz, başkalarının deneyimlerine ve yapılan araştırmalara kulak verin ve korkulu rüya yaşamaktansa, önlemlerinizi şimdiden alın.
Güneşten tamamen sakınmak, cilt kanserinden tamamen korunmanın tek etken yolu ama pek pratik değil. Belli oranda güneş görmeye ihtiyacımız olduğu gibi, güneşli ülkemizde her an; sokakta yürürken, alışverişte, arabada, hatta gölgeye yansıyan ışınlardan dahi etkilenmekteyiz. Bu da demek ki; güneşin zararlarından korunmayı öğrenmemiz ve rutinimizin bir parçası haline getirmemiz gerekiyor. Bu konudaki hassasiyetime ve korunma çabalarıma rağmen, geçen hafta cilt doktoruna kontrole gittiğimde, son yıllarda meydana gelen gelişmelerden ve tehlikenin boyutundan haberim olmadığını anladım. Ailenizden gelen genetik yapınız dolayısıyla tehlikede olmasanız da, tüm cilt renkleri, her ırktan insan ve özellikle gençlerin tehdit altında olduğunu unutmayın.
Yazın sıcak günlerinin başladığı şu günlerde, plaj çantanızı, kitabınızı elinize alıp, şezlonglara uzanmadan önce, uzman görüşlerine danışılarak ve ciddi tıbbi kaynaklardan yararlanılarak hazırlanan bu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.