Cildiniz, kremler, beklentiler ve gerçeğiniz!

Emin olun, en yararlı ürünler, en pahalı ürünler, olmayabilir… Hastalarım bana hep, hangi kremleri kullanmaları gerektiğini sorarlar. Onlar benim tavsiyelerimi heyecanla beklerken, verdiğim ılımlı cevaplar karşısında çoğu zaman şaşırıp kalırlar. Çünkü piyasaya cilt bakımı için o kadar çok ürün sunulmakta, her biri öyle büyüleyici reklamlarla ortaya çıkmaktadır ki, birini değil de diğerini kullanmak veya kremlere biraz daha cömert bir yatırım yapmak, sanki insanın kaderini değiştirecekmiş gibi görünür. İnsanlar ellerinde olmadan etki altında kalırlar ve çoğu zaman, hiç ihtiyaçları olmadığı halde, bir sürü gereksiz ve pahalı ürünü satın alırlar. Üstelik bunları düzenli kullanamadıkları için ümitleri de paraları da ziyan olur gider. Özellikle erkekler, aldıkları bakım ürünlerinin pek azını kullanırlar.
Oysa bilmezler ki, bu ürünlerin hiçbirisi cildi gençleştiremez! Hiçbirisi var olan kırışıklıkları ve sarkmaları ortadan kaldıramaz, cildin eski dolgunluğunu yerine getiremez. Ama cildi rahatlatır, zamana ve dış koşullara karşı direncini arttırır. Önemli olmaları da bu yüzdendir.

Günlük cilt bakımı, esas olarak üç temel unsurdan oluşur: Güneşten korunma, temizlik ve nem dengesinin kurulması. Bunların içinde en önemlisi, güneşten korunmaktır. FDA’nın, “anti aging” olarak onayladığı bakım ürünleri, sadece güneşten koruyucular ve içinde Alfa Hidroksi Asitler (AHA) bulunan kremlerdir.

Ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmak, doğru ürünleri seçmek için, insanın kendi cildini iyi tanıması gerekir. Cildiniz yağlı mıdır, kuru mudur, karma mıdır? Yağlı olduğu halde nemi az mıdır veya kuru olmasına rağmen sürekli terli ve ıslak mıdır? Her vesile ile tepki gösteren, kızaran allerjik bir cildiniz mi var? Bunları en iyi kendiniz bilirsiniz.

Öte yandan, cildin karakteri sabit kalmaz. Çevre koşulları, nem, ısı, mevsimler, stres, hormonal dalgalanmalar cildin nem ve yağ dengesini her an etkileyebilir. Gençlik yıllarında karma olan bir cilt, olgunlaştıkça normalleşebilir. Veya normal bir cilt stres etkisiyle karma hale dönüşebilir, kuruyabilir v.s.

Bazen bu değişikliklere kozmetik ürünler de neden olabilir. Yaz için uygun olan ürünler, kış için uygun olmayabilir. Yağlı ciltler sert tedaviler sonucunda nemini kaybedebilir. Kimi zaman da duygusal dalgalanmalar, beklenmedik günlük değişimlere yol açabilir. Örneğin, yoğun ve stresli bir günün sonunda cildin daha yağlı veya daha kuru olduğu fark edilebilir. Bunlara o kadar sık rastlıyoruz ki, size anlatamam.

Bütün bunları dikkate aldığınız zaman, kendiniz için en doğru bakım ürünlerini seçmeniz daha kolay olur. Emin olun, en pahalı ürünler, en yararlı ürünler olmayabilir. Cildinizin nemini dengede tuttuğuna inandığınız kozmetikler, genellikle yeterlidir. Esasen çok ünlü bazı markaları gözden geçirecek olursak, çoğunun birbirinden farkı olmadığını görebiliriz. Zaten bunların içeriğindeki birçok vitamin ve antioksidanların cilde ne kadar nüfuz edebildiği de kanıtlanmış değildir. Bu mucizevi maddeleri ağızdan almak daha güvenlidir. Ayrıca, içten dışa işleyerek çok yönlü yarar sağlarlar.

Özetle toparlayacak olursak, günlük standart cilt bakımı; kış-yaz fark etmeksizin güneşten koruyucu sürmek, günde iki kere yüz temizliği yapmak ve bir sabah, bir de gece nemlendirici kullanmaktan ibarettir.

Ürün seçerken de;

Güneşten koruyucularda en az 15 faktör ve hem UVA hem de UVB koruması içeren ürünlerin,
Temizleyicilerde PH oranının,
Nemlendiricilerde ise cilt tipine uygun yağ ve su dengesinin göz önüne alınması esastır.
Şunu da akılda tutmanızda yarar var, birçok kozmetik ürün 3 yıl kadar bozulmadan dayanır. Satın aldığınız bazı ürünleri kullanmıyorsanız, onları buzdolabında saklayın.

Dr. Yasemin Amato
Kozmetik Dermatolog