hizli - mucize diyetler ...!Mucize diyetler! Haftada 4- 5- 7 kilo!

Haftada 4 kilo... Hayır 5 kilo. Mucize diyetle 7 kilo!
Daha çok yaz aylarında bu magazin haberleri gazeteleri doldurur. Diğer tarafta diyetisyenler, doktorlar haftada 0,5 veya 1 kg derler. Hangisi doğru? İkincisi daha sağlıklı bile olsa, biraz daha sıkıntı çekip diyet eziyetinin süresini kısaltamaz mıyız? Hadi bir kaç haftalığına sağlıktan da vaz geçelim. Olmaz mı?

Kilo vermek ne demek?
Doğru cevabı bulmak için önce “kilo vermek”le neyi kastettiğimizi bilmeliyiz. Kilo vermek sağlık için istenebilir. Hareketli olmak, “fit” olmak için istenebilir. Ama gelin kendimizi aldatmayalım; çoğunlukla görünüm için istenir. Kilo verme arzumuzun kaynağı ne olursa olsun, vermek istediğimiz şey, vücuttaki yağdır. Kas veya kemik değil. Görünüme de, sağlığa da hareketliliğe de olumsuz etki eden şey yağ fazlasıdır.
Bu noktayı belirledikten sonra “haftada kaç kilo?”nun cevabını da bulabiliriz. 1 kilo yağ 7600 kalori enerji sağlar. Diyelim ki siz, hiç ama hiç bir şey yememeğe karar verdiniz. Biliyorum bu imkânsız. Ama “diyelim ki” dedikten sonra öyle kabul edelim. Hiç bir şey yemiyorsunuz ve vücudunuzun enerji ihtiyacının tamamı vücut yağlarını yakarak karşılanıyor. Haftada kaç kalori harcıyorsunuz? Bu sorunun cevabı da “Tahminî Enerji İhtiyacı” yazımızda var. Yaşa ve cinsiyete göre sonuç biraz oynuyor ama hareketsiz bir kadının bir günde harcadığı kalori 1800, bir erkeğin ise 2400 civarında. Bu sayıları 7 ile çarparsak, kadının haftada 12 600, erkeğin 16 800 kalori harcayacağını buluruz.

Kaç kalori kaç kilo?
Gelin bu harcamayı kalori değil de kilo yağ cinsinden ifade edelim. Kadın 1 650 gram, erkek 2 200 gram yağ yakmaktadır. Ölüm orucunun sonucu! Bulduğumuz bu fantezi rakamlar bile bir şeyi açıkça gösteriyor: 4 kilo, 5 kilo, 7 kilo reklamları kesinlikle doğru olamaz. Eğer kaybedilen yağ ise.
Aslında yukarıdaki hesabımız da yanlıştır. Çünkü muhteşem verimli bir makine olan insan vücudu ölüm orucu gibi bir “kıtlık” sinyalini alır almaz, dinlenme halindeki enerji sarfiyatını %40'a kadar düşürür. Dolayısıyla yukarıdaki yağ kayıp miktarları 1 kilo civarına iner.
Bu mantık zincirine okulda “olmayana ergi” derlerdi. Ölüm orucu da hiç olmayacak bir şey ve o bile bize “mucize diyet”in sonucunu vermekten çok uzak.

Ben daha ilk gün 2 kilo vermiştim!
Şimdi çarpıcı soruya gelelim. Ya... Öyle mi? Peki ben kaç defa diyet yaptım. Gerçi sonra verdiklerimi (fazlasıyla) geri aldım ama; baskülün daha ilk günden 2 kg az gösterdiğini gözlerimle gördüm! Buna ne diyeceksiniz bakalım. Veya, “Bir yanlışınız var. Ben falanca diyetle haftada 4 kilo vermiştim. Nasıl oluyor?”

Eğer kaybedilen yağ ise
Bu soruların cevabı yukarıda yazdığımız kısa bir cümlede saklı: “ Eğer kaybedilen yağ ise.
Evet doğru tahmin ettiniz. O rejimde, diyette verdiğiniz yağ değildi. O halde geri aldığınıza da o kadar üzülmeyin. Çünkü zaten vermediğinizi geri aldınız. (Biraz fazla iyimser bir ifade bu! Okumaya devam edin.)
“Şok diyet”lerden birine başlayan önce sindirim sisteminde bulunanları kaybeder. Bu basit bir olaydır. Dün toplam 3 kg besin tüketmiş, bugün de tüketimi 1 kg'a düşürmüşseniz aradaki fark, sindirim sisteminden, üriner sistemden ve hatta deriden katı veya sıvı olarak atılacaktır. İlk iki kilo buradan.
Maalesef, kaslarımız enerjiye ihtiyaç duyduklarında ilk katkı yağlardan gelmiyor. Kasların içinde, glikojen dediğimiz ve bol miktarda su ile birlikte bulunan hazır enerji depoları var. Enerji dengesi açık verdiğinde, ilk başvurulan kaynak bu glikojendir. Glikojen harcandığında yan ürün olarak bol su çıkar ve bu dışarı atılır. İşte size birkaç kilo daha. Sonra sıra kasın kendisine ve yağa gelir.
Fakat ilk ölçtüğünüz kayıp sindirim sisteminin ve glikojenin kaybıdır.
Turumuzu tamamlayalım: Hafta bitti veya vücudunuzun haklı isyanına kulak verdiniz. O harika rejimi bıraktınız. Tabiî önce sindirim sistemi dolar. 1-2 kg alırsınız. Sonra vücut kaybettiği suyu ve kaslar glikojeni yerine koyar. Fakat vücudunuz da kıtlık sinyalini almıştır ve eskinin altında enerji harcamaktadır. O zaman fazla gelen besin yağ dokusunda depolanır. Öyle ki tekrar kıtlık çıktığında yedeğiniz bulunsun. Ve tur tamamlanır. Eski kiloda veya üzerindesinizdir. Ama biraz daha az kas ve biraz daha fazla yağla.


1 Haftada 3 Kilo

Aç kalmadan, yemek düzeninizi bozmadan, ekstra harcama yapmadan bir haftada 3 kilo vermeye ne dersiniz? Diyet yapmak her zaman için zordur. Diyetin psikolojik baskısı, yemek düzenininizin alt üst olması, uygulanması son derece zor diyet tariflerinin varlığı ve kendine özel yemek yapma zorluğu birçok kadını diyetten vazgeçirir.

Evinizde pişirdiğiniz yemeklerle de diyet yapmanız mümkün. Ama bunun için bilmeniz gereken, hangi besinin ne kadar ve neyle yemeniz gerektiği. Günlük 1100 kalori olan bir diyetle, düzenli uygulama sonucu 10 günde 4 kilo vermeniz mümkün. Bu arada bol bol sıvı almayı da ihmal etmemeniz gerekir.

Not: Bu diyet, şeker, kalp ve böbrek hastaları için uygun değildir.

1.Gün
Kahvaltı
Şekersiz çay, 30 gr peynir, 1 dilim kepek ekmeği, 1 domates, yeşil biber
Saat 10.00
100 gr meyva
Öğle
1 kase mercimek çorba, 200 gr ızgara köfte, 4 çorba kaşığı bezelye havuç garnitürü, 1 tabak az yağlı salata
Saat 16.00
100 gr meyva
Akşam
2 adet yağsız karnıyarık, 2 çorba kaşığı pilav, 1 tabak yağsız salata
Gece
100 gr meyva

2.Gün
Kahvaltı
240 gr light süt, 25 gr kepek bisküvi, 100 gr muz, 1 domates, salatalık
Saat 10.00
100 gr meyva
Öğle
2 adet biber dolması, 3 çorba kaşığı spagetti, 150 gr light yoğurt, 1 tabak yağsız salata
Saat 16.00
Yarım haşlanmış mısır
Akşam
1 kase domates çorba, 8 çorba kaşığı kıymalı ıspanak, 100 gr light yoğurt, 1 dilim kepek ekmeği, salata
Gece
100 gr meyva

3. Gün
Kahvaltı
1 yumurta ile menemen, 25 gr kepek ekmeği, 1 havuç, salata
Saat 10.00
100 gr meyva
Öğle
1 kase ezogelin çorba, 1.5 porsiyon tavuk döner, 1 tabak az yağlı salata
Saat 16.00
100 gr meyva
Akşam
Balık(serbest), az yağlı salata
Gece
150 gr meyva
ileri

Cuma Diyeti

Hafta sonu karbonhidrat krizi, pazartesi günü başlanan diyeti bozmaya zorlar. Ama cuma günü başlanırsa ilk 2 - 3 günde cumartesi - pazar atlatılacağı için vücut doğru beslenme programına alışır.

Bugün aynanın karşısına geçerek vücudunuzdaki yağları elinizle tutup gözünüzle süzerek düşünmenizi istiyorum. Hayatınız boyunca giderek artan miktarda yağlanmak ve sağlıksız olarak yaşamak istiyorsanız tükettiğiniz gıda maddelerine özen göstermeden istediğiniz miktarda yiyerek ve egzersiz yapmayarak yaşamaya devam edebilirsiniz. Şişmanlık sağlık problemlerinin dışında psikolojik, ekonomik ve sosyal sıkıntıları bünyesinde barındıran bir rahatsızlıktır.

Eğer sağlıklı, mutlu, psikolojik yönden kuvvetli, sosyal yönden kendinize güvenen bir insan olmak istiyorsanız yazdıklarımı uygulamalısınız. Burada yazacağım her maddeyi uygularsanız sağlıklı ve güçlü bir vücut yapısına sahip olursunuz.

Sağlık kontrolü
• Hangi yaş ve cinsiyette olursanız olun en azından tansiyon, kan, idrar değerlerini kontrol ettirmeniz gerekecektir.
• Sağlık kontrolünden sonra psikolojik olarak kendinizi doğru beslenme ve egzersiz programına hazırlamaya çalışmalı ve vereceğiniz kararı hayatınız boyunca uygulayıp sağlıklı ve zinde vücuda sahip olacağınızı düşünmelisiniz.
• Doğru beslenmeye ve egzersize başlayacağınız cuma gününe kadar ne kadar istediğiniz tatlı, börek, pasta varsa tüketmelisiniz çünkü cuma gününden sonra bunların miktarları ve zamanları sınırlandırılacaktır.
• Neden pazartesi değil de cuma günü seçilmelidir? Çünkü pazartesi günü başlanan diyetlerle vücuttaki karbonhidrat raporları 4 - 5 gün sonra tükenmekte hafta sonları karbonhidrat krizleri insanları diyeti bozmaya zorlamaktadır. Cumartesi ve pazar günleri iş veya başka bir meşguliyeti olmayan insanlar buzdolabı ve ekmek sepetlerinin etrafında dolaşacak ve sonunda iradelerine yenilerek aşırı miktarda karbonhidrat yiyeceklerdir. Cuma günü başlanırsa ilk 4 - 5 gün geçince hafta sonu atlatılacağı için diğer hafta sonuna kadar da vücut doğru beslenme programına alışacaktır.
• Diyetler yerine düzenli beslenme programı seçilmelidir. Vücudunda yağ kitlesi fazla olan bir insana diyet programı yerine doğru beslenme programları öğretilmelidir. Çünkü şişman bir insana diyet programı verilerek istenilen kiloya inmesi sağlanır, birey istediği kiloya indikten sonra eski düzensiz beslenme programına geri dönecek ve verdiği kiloları fazlasıyla geri alacaktır. İnsanların hayatları boyunca zayıf ve sağlıklı kalmak istedikleri düşünülürse doğru beslenme programlarının diyet programlarından daha iyi sonuç vereceği unutulmamalıdır.

5 dakika yürüyüş
• Doğru beslenme ve egzersiz programlarını uygulamak için kendinize zaman ayırmalı ve sevmeye çalışmalısınız. Eğer kendinizi sevmez ve vücudunuzun sağlığı için zaman ayırmaz iseniz, işinize, ailenize gerekli olan sevgiyi ve verimi veremez duruma gelebilirsiniz.
• Doğru beslenme programı nedir? Doğru beslenme programı 3 ana 2 ara öğünden oluşan, kişinin vücut yağ, kas ve su oranına göre belirlenmiş bir beslenme programıdır. Bu programın özellikleri:
• Gideceğiniz egzersiz merkezinde ölçtürmüş olduğunuz; yağ, kas ve su oranına göre çıkarılacak programları minimum 4, maksimum 6 gün uygulamalısınız.
• Her çalışmanın başında 5 dakika yürüyüş, bisiklet çalışmalarının ısınmak amacıyla yapılması yararlı olur.
• Daha sonra kas çalışmalarına geçilmelidir. Uygulanacak kas çalışmaları; kişilerin daha önce yaptıkları egzersiz programlarına, daha önce kaç defa diyet yaptıklarına, kondisyon durumlarına ve sakatlık durumlarına göre ayarlanması gerekir.

Beslenme programı
• Kas çalışmalarında büyük kas grupları her gün çalıştırılmalı ve 6 haftada bir yağ, kas, su ölçümleri yapılarak yeni programlar hazırlanmalıdır.
• Her gün hem kas çalışmaları hem de kardiovaküsler çalışmalar yapılmalıdır.
• Kas kütlesi düşük olan insanlarda kas kütlesini geliştirecek çalışmalar yapılmalıdır. Çünkü kaslar yağları yakan fabrikalardır.
• Sadece yürüyüş, koşu, bisiklet çalışmalarıyla yağ yakımı mümkün değildir.
• Sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu düşünerek hazırlanacak programların egzersiz uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir.
• Şişmanlıktan kurtulmak vücut yağından kurtulmak manasına gelmelidir. Kilo vermek önemli değil yağ kitlesini istenilen orana düşürmek gerçek şişmanlığın giderilmesidir.
• Egzersiz, doğru beslenme programıyla koordine edildiği ve devamlılık arzettiği zaman sonuç verecektir.


Domates Diyeti ile Formunuzu Koruyun

Domates Diyeti ile Formunuzu Koruyun

Bütün bir yıl boyunca hiç durmadan çalışıp didindiniz. Eeee, güzel bri tatili de hakettiniz doğrusu! Tatil keyfini yaşamak, yaz mevsiminin nimetlerinden yararlanmak son derece keyifli de, ya fazla kilolarınız?


Bırakın kara kara düşünmeyi ve hemen kollarınızı sıvayın. Yazın hazine sebzelerinden biri olan domates ile yapacağınız diyetle hem formunuza kavuşun hem de içeriğindeki “Crotinoide” ile cildiniz güçlensin.

Ne sağlıyor?

A vitamini ve potasyum yönünden zengin olan domatesin içindeki asitler cildi sıkılaştırıyor. Ayrıca içeridiği likopen, destek dokuyu oluşturan kolajenin yıkımını, dolayısıyla cildin yaşlanmasını hızlandıran serbest radikalleri bloke ediyor.

Kahvaltı

Domatesli ve yumurtalı çavdar ekmeği
1 dilim çavdar ekmeğinin üzerine birkaç yaprak marul, dilimlenmiş 1 domates ve 1 yumurtayı yerleştirin. Tuz, kırmızı biber ve fesleğenle tadlandırın.

Ara Öğün

3 kayısı
İçecek: Domates-mix
1 portakalın suyunu 100 ml saf domates suyu ve 1 yemek kaşığı limon suyuyla karıştırın, tuzlayın ve biberleyin. İsterseniz içine buz katarak bir bardağa boşaltın.

Öğle yemeği

Ege Salatası
Marul yapraklarını tabağın üzerine yerleştirin. 1 küçük rezeneyi ince ince dilimleyin. Ceviz ve tulum peynirini, 100 gr dilimlenmiş domatesle birlikte marula ilave edin. Derin bir kabın içinde 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı kapari, 2 yemek kaşığı sirke ve biraz tuzu karıştırdıktan sonra salatanın üzerinde gezdirin. Ayrıca zeytinle süsleyebilirsiniz.

Ara öğün

1 şeftali
İçecek: Domates-mix

Akşam yemeği

Domates soslu ravioli
50 gr peynir dolgulu ravioliyi haşlayın. Diğer tarafta 1 diş sarımsağı ve 1 soğanı ince ince kıyın. 1 tatlı kaşığı zeytinyağını tavanda kızdırın, dilimlenmiş 3 kurutulmuş domates ve ½ tatlı kaşığı taze kekikle birlikte sote edin. Küçük zar şeklinde doğradığınız 250 gr domatesi ve 50 ml sebze suyunu karışıma ekleyin.

Malzemeleri 10 dakika boyunca sık sık karıştırarak kaynatın. Makarnayı süzgeçten geçirdikten sonra tekrar bir tencereye dökün ve diğer malzemelerle karıştırın. Tuz, biber ve bir tutam şeker ilave edin.


Çalışırken Zayıflayın

Fazla kilolarınızdan yakınıyor, ancak bir türlü diyet yapamıyorsanız, "çalışma diyeti" tam size göre. Kolayca uygulayabileceğiniz bu diyetle, ayda 4 - 5 kilo verebilirsiniz!

Diyet uzmanı Aşkın Yüksel, günde yaklaşık 1350 kaloriden oluşan diyeti, çalışanların işyerinde ya da çevresinde rahatça bulabileceği besinlerle zorluk çekmeden uygulayabileceğini söyledi.

Limon ve sirke serbest

Diyet boyunca bağırsaklarında tembellik olanların salatalarında çok az bitkisel yağ veya 3 - 4 adet zeytin kullanabileceğini söyleyen Yüksel, sirke ve limonun her zaman serbest olduğunu vurguladı.

• 1. Gün
07.00 - 09.30: 1 bardak meyve suyu (şekersiz), 50 gram (2 ince dilim) kaşarla yapılmış tost
10.00 - 10.30: 100 gram elma (bir küçük boy)
12.00 - 13.00: Yarım porsiyon yağsız döner, 1 bardak ayran ve salata
16.00: 100 gram kayısı
19.00 - 20.30: 200 gram tavuk ızgara, 1 tabak salata

• 2. Gün
07.00 - 09.30: Şekersiz çay, 1 ince dilim salam, yeşil biber ve domates, 25 gram (bir ince dilim) kepek ekmeği
10.00 - 10.30: 100 gram şeftali (bir küçük boy)
12.00 - 13.00: Maksimum iki yumurtayla hazırlanmış menemen, 25 gram kepek ekmeği ve salatalık
16.00: 100 gram armut (kabuğu soyulmadan yenilecek)
19.00 - 20.30: 2 ince dilim bonfile, 2 yemek kaşığı yağsız pilav, garnitür olarak bezelye ve havuç, 1 tabak salata

• 3. Gün
07.00 - 09.30: Şekersiz çay, 1 kibrit kutusu (30 gram) beyaz peynir, 25 gram kepek ekmeği, domates ve salatalık
10.00 - 10.30: 200 gram karpuz (1 ince dilim)
12.00 - 13.00: 2 adet sosis ızgara, 1 tabak salata
16.00: 50 gram (yarım) muz
19.00 - 20.30: Izgara ya da haşlanmış balık, yeşil salata, 2 parça çikolata

• 4. Gün
07.00 - 09.30: 1 su bardağı süt, 50 gram muz, 25 gram kepekli bisküvi ya da galeta
10.00 - 10.30: Yarım simit
12.00 - 13.00: 5 adet ızgara köfte (150 gram), 25 gram kepek ekmeği ve salata
16.00: 1 dilim kavun (200 gram)
19.00 - 20.30: Yiyebildikleri kadar meyve salatası

• 5. Gün
07.00 - 09.30: Şekersiz limonlu ıhlamur, 50 gram kepek ekmeği, 30 gram (1 kibrit kutusu) kaşar peyniri, domates ve salatalık
10.00 - 10.30: Bir avuç maltaeriği
12.00 - 13.00: Ekmeksiz 2 adet hamburger köftesi, 3 - 4 adet kızarmış patates, salata, diyet içecekler ya da ayran
16.00: 1 su bardağı taze sıkılmış meyve ya da sebze suyu, 2 - 3 adet diyet bisküvi
19.00 - 20.30: 4 kalem pirzola, 2 yemek kaşığı bulgur pilavı, garnitür olarak iki yemek kaşığı bezelye ve havuç, salata

• 6. Gün
07.00 - 09.30: Şekersiz çay, 1 adet poğaça, domates, yeşil biber
10.00 - 10.30: Bir avuç üzüm
12.00 - 13.00: 400 gram yağsız yoğurt ve yanında iki havuç, 25 gram kepek kepek ekmeği, 200 gram meyve
16.00: 1 adet kivi
19.00 - 20.30: 2 ince dilim (200 gram) bonfile, salata

• 7. Gün
07.00 - 09.30: Şekersiz çay, 2 adet sosis ızgara, 25 gram kepek ekmeği, domates ve salatalık
10.00 - 10.30: Bir bardak limonata, 3 adet diyet bisküvi
12.00 - 13.00: 1 adet lahmacun, ayran ve bol salata
16.00: 2 top dondurma
19.00 - 20.30: 100 gram kuşbaşı dana etiyle birlikte yapılacak 200 gram taze fasulye, 2 yemek kaşığı makarna, salata ve 100 gram yoğurt


Aylık Diyet

Bir ayda zayıflayın


Günlük kalori alımı haftada 0.5-1.0 kg kayıp olacak şekilde düzenlenmelidir. Günde 600 kalori kısıtlanması haftada 500 gr zayıflatır


Vücut ağırlığını azaltmak için verilen beslenme planı günlük 1200 kalorinin altına düşmemelidir. Çok düşük kalorili diyetler protein, vitamin ve mineral eklenmiş ketojenik diyetlerdir. Ancak bir başka hastalık (örneğin acil cerrahi bir operasyon geçirecekse) olduğunda çok kısa süre ve gözetim altında uygulanmalıdır.
Sıvı alımı günlük ihtiyaç kadar 2-3 litre/gün ve günde 20-25 gram/gün posa içeren lifli gıdalar tüketilmeli, öğün sayısı 4-6 kez olmalıdır.

Öneriler
Günde en az üç ana öğün ve ara öğünler yavaş yavaş yenilmeli ve iyice çiğnenmeli. Bol su içilmeli. Yemeğe salata ve çorba ile başlanmalı. Kırmızı et yerine tavuk ve balık yenilmeli. Kırmızı et tercih ediliyorsa yağlarından temizlenmeli. Daha fazla sebze ve tahıl tüketilmeli. Küçük porsiyonlarda yemek yenilmeli.

Sık beslenmenin faydaları
Gereğinden fazla yemeği ve kaçamakları önler Acıkmayı önler ve besin alımını azaltır Enerji harcaması artar

Bazı pratik öneriler
Yürüyerek gideceğiniz mesafelerde taşıta binmeyin. Asansör yerine merdivenleri tercih edin. Diyet yapan kişiye yardımcı olun. Kesinlikle öğün atlamayın. Hangi öğünde neler yiyeceğinizi önceden planlayın. Evin dışında yemek yememeye çalışın. Katı yağ yerine sıvı yağ kullanın. Rafine şekeri azaltın ya da kaldırın. Yerine içeceklerinizi şekersiz için ya da tatlandırıcı kullanın (aspartamlı). Aç karnına alışverişe çıkmayın, alacağınız yiyecek listesini önceden yapın. Kulaktan dolma bilgilere önem vermeyin, bir uzmana danışın. Mevsimine göre mutfağınızdan ve sofranızdan meyve ve sebzeyi eksik etmeyin. Yemeğinizi TV seyrederken ya da kitap okurken yemeyin. Kullandığınız günlük servis tabaklarını küçük olanlarıyla değiştirin. Bu psikolojik olarak doymanıza yardımcı olur. Diyeti bıktırıcı olmaktan çıkarın. Örneğin sütünüzü tatlandırıcı ile yapılmış sütlaç olarak tüketebilir, kıyma miktarınızı dolmayla değerlendirebilirsiniz. Meyvelerin ne kadar tüketilirse tüketilsin şişmanlatmadığı görüşü yanlıştır. İçerdiği bir tür karbonhidrat olan meyve şekeriyle tüketilmesi sınırsız olmamalıdır.


Yiyecek adı
ortalama ölçü
miktar(gram)
Köfte
1 adet
30
Kıyma
1 köfte kadar
30
Pirzola
1 küçük boy
30
Kuşbaşı et
3-4 küçük boy
30
Biftek
1 orta büyüklükte
30
Tavuk (derili)
1 köfte kadar
30
Balık
1 köfte kadar
30-40
Peynir (beyaz ort. yağlı)
1 kibrit kutusu
30-35
Peynir (kaşar ve benzeri)
2/3 kibrit kutusu
20-25
Çökelek, lor
1/4 su bardağı
40-45
Yumurta
1 adet
40-50

Eğer diyetinizde süt varsa, yerine aynı ölçüde yoğurt yiyebilirsiniz.

Değişim listeleri
SİZE vereceğimiz, üç diyet uzmanımızın hazırladığı iki ayrı diyet listesinde yer alan et yerine eşdeğeri diğer birtakım gıdalar tüketilebilir. Bu hem sizin her gün aynı şeyleri yiyerek bıkmamanızı, hem de öğünlerinizdeki mönüyü daha kolay ve sevdiğiniz yiyeceklerle oluşturmanızı sağlayacak.

Örnek 1 / 1300 kalorilik mönü
Sabah: Çay (şekersiz) ya da bitki çayları, 2 kibrit kutusu peynir, 2 ince dilim ekmek, domates salatalık (sınırsız)
Kuşluk (saat10.00): Bir adet küçük boy elma ya da 100 gramlık bir meyve.
Öğle: Tavuklu sandviç ya da ton balıklı, hindi, hamburger köfteli ayran, bir adet orta boy armut ya da 100 gramlık meyve.
İkindi: Bir su bardağı diyet süt ya da diyet yoğurt.
Akşam: Bir kase çorba (yağsız) 8 yemek kaşığı etli kabak yemeği ya da başka taze sebzeli yemek, salata (yağsız limonlu), bir çay bardağı yoğurt, bir dilim ekmek
Gece: Bir dilim karpuz ya da 100 gramlık başka bir meyve, bir çay bardağı diyet süt.

Örnek 2 / 1200 kalorilik mönü
Sabah: Çay (şekersiz), 3 yemek kaşığı yulaf gevreği, bir adet portakal
Öğle: 4 adet ızgara köfte (120 gram) salata, 1 su bardağı yoğurt, bir dilim kepekli ekmek
İkindi: Bir şeftali
Akşam: Etsiz zeytinyağlı taze fasulye, 4 yemek kaşığı zeytinyağlı barbunya, bir dilim kepekli ekmek, domates, salatalık
Gece: 15 adet üzüm ya da 100 gram başka meyve

Şöhret getiren diyetler


Savunma Diyeti
Jennifer Aniston, Sarah Jessica Parker ve Geri Halliwell
Yüksek protein ve düşük kalori içeren yiyecekler yiyip bol su içmeye dayanan diyet, egzersizle desteklendiğinde kolay ve çabuk kilo kaybına yol açıyor. Aniston’un Oscar töreninden önce, Halliwell’in de ‘yeni albüm, yeni imaj’ için kullandığı diyetin listesi şöyle:
• Kahvaltı: Yoğurt soslu bir elma.
• Öğle yemeği: Izgara tavuk salatası (bir porsiyon).
• Akşam yemeği: Kabak, kereviz sapı, havuç ve domatesin küçük küçük parçalara ayrılıp çok az zeytinyağda kızartılıp tofu eklenmesiyle elde edilen sebze yemeğinden bir porsiyon.
• Acıktıkça: Küçük parçalar halinde ananas.

Kan Grubu Diyeti
Elizabeth Hurley
Dünyanın en çok kazanan top modellerinden Hurley, bu diyetle cildinin taze ve canlı, saçlarının parlak olduğunu iddia ediyor. Kan grubu (0) olan Hurley’in diyet listesi şu yiyeceklerden oluşuyor:
• Kahvaltı: 2 elma, B vitamini tableti, şekersiz yeşil çay.
• Öğle yemeği: Nohut ve kırmızı fasulyeden yapılmış bir porsiyon çorba.
• Akşam yemeği: Soya sütünün mayalanmasıyla elde edilen bitkisel peynir, 2 ızgara sosis, yağsız teflon tavada pişirilmiş 2 yumurta.
• Öğün aralarında ya da sonrasında atıştırmak için: Bir bardak kırmızı şarap, bir litre su, bir havuç, bir salatalığın üçte biriyle hazırlanmış humus.

Ot Diyeti
Elle MacPherson
Avustralyalı top model MacPherson, doğum yapmasına rağmen muhteşem fiziğini lifli besinler ve yeşilliklerle koruyor. İşte reçetenin yiyecekleri:
• Kahvaltı: Buğday, yulaf gibi tahıllarla hazırlanan besinler.
• Öğle yemeğinden önce: Bir armut.
• Öğle yemeği: Sadece yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bol peynirli salata.
• Akşam yemeği: Çok az tereyağda pişirilmiş mantar, avokado, zeytin ve yeşil sebzelerden oluşan salata.
• Acıktıkça: Bu diyette acıkınca tüketilebilecek tek şey bol su. Su haricinde her tür içecek yasak.