Genellikle gebeliğin 5-6. aylarında başlayan, başlangıçta karında kırmızı renkli, çizgi şeklinde, gün geçtikçe koyulaşan, kadınların çok üzülmesine yol açan cilt değişimleridir. Doğum sonrası gümüşi renkteki bu çizgiler hormonal etkilere bağlı olduğu kadar gerilmeye de bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Etnik farklılıklara göre görülme sıklığı değişir, örneğin zenci Amerika'lılarda daha sık gözlenir. Gebelerde % 60-90 oranında ciltte çatlaklar gözlenmektedir.


Bu çatlaklar cildin elastik liflerinin hormonal etki, gerilme ve ödem nedeniyle birbirlerinden ayrılması veya kopması nedeniyle oluşur. Böylece epidermis (cildin en dışı) ve kutis (iç) tabakasındaki aralıklardan cilt altındaki damardan zengin tabaka görülebilir hale gelir. Genellikle gebeliğin 5 ayından sonra daha çok karın alt bölgesininde, göğüs ve kalçada görülür. Ancak bazı böbrek üstü bezi hastalıkları (Cushing Hast) veya ani kilo alan veya veren herkeste ve vücudun hemen her yerinde görülebilir.

Gebelik kadın hayatındaki mutlu dönemlerden biridir. Fakat gebelik hem ruhsal hem de fiziksel bazan korkutan değişimlere de neden olabilir. Bir çok kadın gebelikte, hem yaşam hem de vücutlarındaki değişimleri gözler ve bunları kabul etmenin yolunu ararlar. Bazı kadınlar bu değişimleri olgunlukla kabul ederken pek çoğunda bu tür değişiklikler kızgınlık ve depresyona yol açar. Ancak bu hastalıkla veya hemen her hastalıkla savaşmak için, sorunu algılayıp önlemlerle oluşumunu veya derecesini azaltmaktan veya oluşmuş hastalığa çözüm aramaktan başka yol yoktur.

Gebelikte(veya gebelik dışında) görülen cilt çatlaklarına karşı alınacak ilk önlem aşırı ve ani kilo değişimlerinden kaçınmaktır. Bu ani kilo alımı kadar(gebelik) ani kilo verme (aşırı sıkı diyetler ) için de geçerlidir. Gebelikte ortaya çıkan durum fizyolojik olarak normal bir durum olan vücutta su tutulumu(ödem) ve yükselen gebelik hormonları ve kilo alımıdır.
Gebelik süreci genellikle değiştirilemeyeceğinden gebe kadınlar cilt bakımına dikkat etmek zorundadırlar. Bu bakım profesyonel yardım veya evde kendi kendine alınan önlemlerden oluşabilir.
Çatlaklar ciltteki elastik liflerin şişerek gerilip kopması sonucu oluştuğundan bu gerilme ve kopmaya karşı cilte masaj yapmak ve cilti yumuşak tutan kremler sürmek başlıca önlem olmalıdır. Bu amaçla pek çok kremler üretilmiş olmakla birlikte hiçbirisinin kesin olarak cilt çatlaklarını tamamını önlediği söylenemez. En azından her gün düzenli olarak bir krem sürerek veya sürmeden cilde yapılan friksiyon, parmak ucu ve avuç içi ile yapılan masaj faydalı olabilir.
Elbette gebelikte kilo alımının abartılmaması, fiziksel aktivitelerin gereksiz derecede kısıtlanmaması da önemlidir. Böylece ilk kural olarak 3. aydan sonra karın , goğüs ve bacak cildine yumuşatıcı kremler sürmek ve aşırı kilo almaktan kaçınmak ilk önlemdir.Ayrıca gebe kadının bol sıvı alımını sağlamak önemlidir.


Doğumdan hemen sonraki hızla kilo kaybı ve ödemlerin çözülmesi döneminde de bu önlemlere devam edilmeli ve lohusalık bitene (kırkı çıkmak veya bilimsel tanıma göre doğumdan sonraki ilk 6 hafta boyunca) kadar masaj ve kremler uygulanmalıdır.
Gebelikte aşırı kilo alınmışsa bunlardan yavaşça kurtulmak önerilebilir. Herşeye rağmen çatlaklar oluşursa tedavi için çok acele edilmemesi gebeliğin oluşturduğu değişikliklerin kaybolması beklenerek en son duruma göre tedavi düzenlenmesi uygun olur. Bu tedaviler içerisinde bazı plastik cerrahi teknikleri ve laser uygulamaları sayılabilir.
Gebeler bu durumu eğer kendilerine saygılarını azaltan bir durum olarak görmüyorlarsa hiçbir tedaviye gerek yoktur. Çünkü bu çatlaklardan dolayı ek bir hastalık veya ciltte başka problemler olması beklenmez.
Hepinize iyi bir gebelik dönemi ve sağlıklı mutlu bir hayat diliyoruz.