Kemik ve eklemleriniz için doğal takviyeler

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen sorunların başında geliyor eklem ve kemik rahatsızlıkları. İleri yaşlarda yoğun kemik ve eklem ağrıları olarak kendini gösteren bu sorunlar devam ettiği takdirde sonunda osteoporoza ve ileri derecede eklem sorunlarına dönüşebiliyor. Bu rahatsızlıklar baş göstermeden önce, doğal takviyelerle kendinizi korumanız mümkün...
Dinamik bir yapı olan insan iskeleti, sürekli yapım ve yıkım halinde. Çocukluk ve gelişme çağında kemiğin yapım faaliyeti, yıkımdan çok daha hızlı seyrediyor. Böylece kemiklerimiz büyüyor ve kalınlaşıyor. Ayrıca, kemiklerimizin yoğunluğu da artıyor. Bu gelişme 20'li yaşlarımızın ortalarına kadar devam ediyor ve bedenimiz güçlü bir kemik yapısına kavuşuyor. İskelet olgunluğa eriştikten sonra, yapım ve yıkım aktiviteleri dengeli bir şekilde devam ediyor. Ancak 40'lı yaşlardan itibaren kemik yoğunluğu dengesi negatif yöne doğru kaymaya başlıyor. Bu değişim kadınlarda menopoz döneminde östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak artış gösteriyor. Dolayısıyla 50 yaşın üzerindeki kadın ve erkekler her yıl kemik kütlelerinin yüzde 1-3'ünü kaybediyor. Kemiğin yoğunluğunu kaybederek delikli bir yapı alması haline ise osteoporoz adı veriliyor. İşte, bu boşluklu yapı çok daha zayıf ve kırılmalara eğilimli bir özellikte.
imperiaflex 0 3 0 - sağlıklı beslen zinde kal


Sinsi düşman osteoporoz
Osteoporoz sessiz bir düşman. Öyle ki son ana dek belirti vermeden sinsice ilerleyebiliyor. Son dönemde ise sırt ağrıları, dik duruşun kaybedilmesi veya çok hafif darbelerle oluşan ani kırıklarla kendini belli ediyor. İşte bu dönemde hafif darbelerle el bileği, omurga ve kalça kırıkları oluşabiliyor. Osteoporoz ile ölüm riski ise ileri yaşlarda keskin bir artış gösterebiliyor. Bu durum daha çok kalça kırıklarıyla bağlantılı seyrediyor.
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporuna göre osteoporoz, kardiyovasküler hastalıklardan sonra sağlık problemi olarak 2. sırayı alıyor. Yine bu rapora göre, Dünya üzerinde yaklaşık 200 milyon kadın osteoporoz ve düşük kemik yoğunluğuyla karşı karşıya. Bu da 60-70 yaş arası her 3 kadından birinin, 80 yaş üzerindeki her 3 kadından ikisinin bu sorunun etkisi altında olduğunu gösteriyor. Yaygın inanışın aksine, osteoporoz sadece kadınları değil, erkekleri de etkiliyor. Ancak erkeklerin risk yüzdesi daha düşük. Yaşam boyunca osteoporotik kırıkla karşılaşma riski kadınlarda yüzde 30-40 civarında seyrederken, bu oran erkeklerde yüzde 13. Üstelik kadınların osteoporotik kalça kırığından ölme riski, göğüs kanserinden ölme riskiyle aynı oranda gelişiyor.

Stres ve kış depresyonuna birebir
Modern hayatın yan etkileri kendini stres ve yorgunluk olarak gösteriyor. Eğer son günlerde daha sinirli ve sabırsız olduğunuzu düşünüyorsanız, fazla uyuma ya da hiç uyuyamama gibi problemler yaşıyorsanız sebebi büyük ihtimalle stres ve mevsim dönümünden kaynaklanan depresyon hali.. Malum kış kapıda. Bu ruh halinden kurtulmanın yolu ise doğal takviye almaktan geçiyor
VİTAMİN REHBERİ

Sağlığımız için vitaminlerin ne kadar vazgeçilmez olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama onlar hakkında halen bilmediğimiz o kadar çok şey var ki. Kimler vitamin takviyesi almalı? Hangi sağlık sorununda hangi vitamin işe yarar? Aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını artık bu köşede bulacaksınız.


Yıllarca genç kalmak için...Hangi yaşta ne yapmalı?

Serbest radikaller, hormonların azalması ve sağlıksız yaşam. Sağlıklı bir yaşlılık için bu üç faktöre karşı savaş açmanız gerekiyor. Özellikle beslenme şeklinizde yapacağınız değişiklikler ve vitamin desteğiyle biyolojik yaşınızı değiştirmeniz mümkün.. Tabii spor yapmayı da ihmal etmeyerek.


20-30'LU YAŞLAR

Sağlıklı bir gelecek için önleminizi alın PSİKOLOJİ: Hayat şimdi başlıyor! Eğlenmek ve hızlı bir tempoda yaşamak elbette sizin hakkınız! Ancak 20 - 30'lu yaşların, ileride oluşabilecek sağlık sorunlarının temelini oluşturduğunu da unutmayın! Dolayısıyla bu yaşlarda ideal kilonuzu koruyun, sigara içmeyin ve aşırı alkol almayın! Yani genç kalmak için sağlıklı yaşamdan vazgeçmeyin!

BESLENME VE VİTAMİNLER:
İstediğiniz her türlü besini rahatlıkla yiyebileceğiniz yaştasınız. Ancak ileride herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmamak ve gençliğinizi korumak için dengeli beslenin. Serbest radikal denilen zararlı maddeler vücudumuzda yavaş yavaş hasarlara neden olmaya başlıyor bu nedenle uzmanlar antioksidanlara bu yaşlarda da ihtiyaç olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca doğurganlık yaşına gelmiş tüm kadınların folik asit takviyesine başlamasını tavsiye ediyorlar. Günlük kalori ihtiyacının yüzde 55 - 65'inin karbonhidratlardan, yüzde 20 - 30'unun yağlardan ve yüzde 20 - 25'inin proteinlerden alınması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Ancak partide zayıf görünmek ya da son anda karar verdiğiniz tatilde bikininizi giyebilmek için şok diyetler uygulamaktan kaçının. Çünkü sıkı uyguladığınız diyeti bıraktığınızda, yağ depolama mekanizması daha da hızlı çalışarak bulabildiği tüm fazla kalorileri yağa çevirir.

HORMONLAR: Testosteron ve kortizol gibi hormonlar, bilgi aktarımını sağlayan 'ileti' maddeleridir. Vücudumuzdaki çeşitli bezlerden salgılanan bu hormonlar, kan dolaşımı aracılığıyla organlara ulaşıyor ve orada biyokimyasal reaksiyonlar oluşturuyor. Örneğin; stres gibi! Bu yaşlarda vücudunuz yeterli miktarda hormon salgılayabiliyor. Ancak 30 yaşını geçtikten sonra hormon salgılanmasında azalma görülüyor! Bunun sonucunda stres katsayısı artıyor ve vücudunuz serbest radikallere karşı etkin bir koruma sağlayamıyor.

SPOR: Bu yaşlarda kazanacağınız 'güç', biyolojik yaşınızın temelini oluşturacak. Dolayısıyla her gün spor yaparak 'kemik' ve 'kas' kitlesini güçlendirmeye özen gösterin. Genç kalmanın ve sağlıklı yaşamanın yolu, düzenli olarak spor yapmaktan geçiyor. Çünkü egzersizler, büyüme hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Sporu abartmak ise tam tersine yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Uzmanlara göre; vücudumuza oksijen kazandıran, belirli bir sürede ve devamlılıkta yapılan, büyük kas gruplarını çalıştıran, nabzı hafif derecede yükselten ve sizi nefes nefese bırakmayan "aerobik " türü egzersizler yarar sağlıyor. Danstan yüzmeye, stepten bisiklete kadar pek çok sporu yapabilirsiniz.

30-40'LI YAŞLAR

Hormonlara dikkat!
PSİKOLOJİ: Soluk alacak zamanınız yok... Öyle ya, bir an önce kariyer sahibi olmalısınız! Ancak unutmayın ki, başarısızlık korkusu ve stres, zamanından önce yaşlanmanın en önemli faktörleri. O halde, kendinize zaman ayırın. Unutmayın, kendinize ayıracağınız zaman, stres nedeniyle yükselen kortizol değerlerinizin düşmesini de sağlar. (Kortizol, hücrelere ve metabolizmaya zarar vererek yaşlanmayı hızlandıran bir hormon.) Bunun en iyi yolu, zihin, beden ve ruhun bütünleşmesini sağlayan yoga ve meditasyon yapmak.

BESLENME VE VİTAMİNLER: Kırmızı eti haftada bir iki kez tüketmenizde bir sakınca yok; tabii yağsız bölgelerini! Besinlerde kilo aldıran unsur, ölçüsüz yenen yağlı yiyecekler ve basit şekerli gıdalardır. Ancak yağı tamamen kesmeniz veya çok azaltmanız da doğru değil. Tercihiniz zeytin yağı olmalı ve mümkünse pişirmeden tüketmelisiniz. Şeker kullanımını da önce yarıya, sonraları dörtte bire indirin. En önemlisi de hücrelerinizi serbest radikallerin zararlarından korumak için günde en az 5 kez sebze ve meyve yemeyi ihmal etmeyin! Sebzeleri mümkün olduğunca çiğ ya da az pişmiş olarak yiyin. Çünkü sebzeler pişirildiklerinde vitamin değerlerini yüzde 20 - 80 oranında kaybediyorlar. Brokoli, maydanoz ve su teresi sadece aklınızda değil, aynı zamanda sofranızda da bulunsun! Bu sebzeler, vücudunuzu toksinlerden arındıran etkiye sahip. Mutlaka kalsiyum içeriği yüksek olan gıdaları tüketmelisiniz eğer yapamıyorsanız kalsiyum içeren vitamin takviyeleri de kullanabilirsiniz. Eğer spor yapıyor ya da yoğun stres ortamında çalışıyorsanız, vücudunuzun halsiz kalmaması ve yıpranmaması için C ve E vitamini içeren multivitamin takviye edin; tabii bir sağlık uzmanına danışarak!

HORMONLAR: 30'lu yaşlardan itibaren vücudumuz bir yandan serbest radikallerle başetmeye çalışırken diğer yandan yavaş yavaş başka bir olumsuzluk ortaya çıkıyor; hormon seviyesinin düşmesi! Bu yaşlarda, vücudumuzdaki çeşitli bezlerden salgılanan ve etkilerini çeşitli organlarla, sistemler üzerinde gösteren hormonlarımız, 30 yaşından sonra azalmaya başlıyor. Bu hormonlardan en önemlisi, 'büyüme hormonu'. Büyüme hormonunun azalması, diğer hormonların da azalmasına ve organların iyi çalışamamasına neden oluyor. Ancak azalan hormonları yerine koymak için hemen hormon takviyesi gerekmiyor çünkü uzun süreli hormon kullanımlarının sonuçları hakkında hala net bilgiler yok bu nedenle öncelikle doğal yöntemler deneniyor. Örneğin; bazı günler akşam yemeklerini atlayarak, kas çalışmaları yaparak, ideal kilonuza ulaşarak, belirli bazı besinler ve vitamin takviyelerine öncelik vererek büyüme hormonunun seviyesini artırabilirsiniz.

SPOR: Egzersizlerin olumlu etkilerini görebilmeniz için haftada en az 5 gün uygulamaya özen gösterin. Tabii spor yapmaya başlamadan önce mutlaka uzmanından bilgi almayı da ihmal etmeyin. Unutmayın, amacınız, aslında kilo vermek değil, yağ kilolarını kaybetmek. Yani kas kaybetmek değil, yağ kaybetmek. Her iki günde bir yarım saat ya da 45 dakika jogging yapabilirsiniz. Hafta sonları da iki saat bisiklete binebilir, yüzebilir, dans edebilir ya da yine jogging yapabilirsiniz.


40-50'Lİ YAŞLAR

Beslenmenize özen gösterin PSİKOLOJİ: Zaman hızla akıp gitti, değil mi? Bir de baktınız ki 40'lı yaşlara gelmişsiniz! Üstelik hâlâ çok gençsiniz ve istediklerinizi yapabilirsiniz. Hayata daha pozitif bakmak için meditasyon ve yoga yapın. Ayrıca kitap okumanın hücreleri canlandırdığını, ezber çalışmasının da beyninizde adeta jogging etkisi yarattığını biliyor muydunuz?

BESLENME VE VİTAMİNLER: Katı yağlardan ve kırmızı etten kaçının. Osteoporozdan korunmak için bol miktarda yeşillik ve kalsiyum içerikli vitaminler tüketin. Bu yaşlarda takviyeye ihtiyacınız var. Bunlar; C vitamini, E vitamini betakaroten, selenyum, koenzim Q - 10, üzüm çekirdeği ekstresi, sarmısak, omega 3 yağ asitleri gibi maddeler.

HORMONLAR: Modern bir kadın olarak, menopoz sonrası eksilen kadınlık hormonları östrojen ve progesteron'un takviyesine yabancı değilsiniz; yani Hormon Replasman Tedavisi'ne (HRT). Bu tedavinin amacı, östrojen ve progesteron kaybı nedeniyle oluşan kalp krizi ve osteoporoz riskini azaltmak, estetik açıdan yaşlanmanızı engellemek ve duygusal sorunlarınızın giderilmesine yardımcı olmak. Tabii ki HRT almak için mutlaka doktor gözetiminde olmalısınız. Olası göğüs kanseri riskine karşı her yıl mamografi çektirin. Her yıl düzenli olarak check-up'tan geçin.

SPOR: Siz, bilinçli bir Formsante okurusunuz ve 'Bu yaştan sonra spor yapılır mı?' düşüncesinin ne denli yanlış olduğunu biliyorsunuz. Sağlıklı yaşam ve kilo vermek için en iyi egzersiz, aerobik tarzda, yani vücuda oksijen kazandıran egzersizler. Uzmanlara göre, herkesin rahatlıkla uygulayabileceği en iyi egzersiz, yürüyüş yapmak! Dolayısıyla haftanın 5 günü yarımşar saat yürüyün.
Cildimizin de vitamin desteğine ihtiyacı var!

Sağlığımızın aynasıdır cildimiz. Doğru beslenme ve bakımla yaşlanmasını geciktirmek sanıldığı kadar zor değil. İç huzuru ve beslenme tarzımızın doğrudan etkilediği cildimiz için yapacağımız en büyük iyiliklerden biri de, onu koruyucu etkilerini göz ardı edemeyeceğimiz vitamin ve minerallerle takviye etmek olacak.

imperiaflex 0 0 0 - sağlıklı beslen zinde kal
Duru, pürüzsüz, canlı bir tene sahip olmayı hangimiz istemez ki? Ya da tıpkı şampuan reklamlarındaki gibi sağlıklı, parlak, gür saçlara? Doğal kürler, bakım ürünleri ve güzellik merkezleri elbette bu konuda harikalar yaratıyor. Ancak sağlığımız cildimize yansımıyorsa, tüm bunların pek de önemi kalmıyor. İşte tam bu noktada vitamin ve mineraller devreye giriyor. Cildimizin sağlığıyla ilgili her aşamada, yani koruma ve iyileşme süreçlerinde bize destek oluyorlar. Acaba biz vitamin ve minerallerin bu tartışılmaz katkısını yeterince önemsiyor muyuz? Vitaminlerin düzenli ve yeterli miktarda alınmaması durumunda, vücudumuzun başka bölgelerinde olduğu gibi cildimizde de sorunlar olabileceğini biliyor muyuz? Vitamin eksikliği, acaba cildimizde nelere sebep oluyor ve çözüm olarak ne yapabiliriz? Cildimiz ve vitaminlerle ilgili bu ve buna benzer sorularımızı, en çok karşılaşılan cilt problemleri ve tabii ki çözüm yollarını Acıbadem Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan'a sorduk. Aldığımız cevapları sizin için derledik.
Sorun: Saçlarım dökülüyor!

Çözüm: Normal saç dökülmesi ya da mevsim değişiklikleri sebebiyle dökülen saçları bir tarafa bırakırsak, beslenme biçiminizi mutlaka değiştirmeniz gerekiyor. Uzun süreli antibiyotik tedavisi ya da bir takım hastalıklar da saç dökülmesine yol açmış olabilir. Daha dengeli bir beslenme tarzını benimseyin. B2, H vitamini (biotin) ile çinko ve demir takviyesi alın. Saç tipinize göre doğru şampuan ve tarak seçimi de önemli. Saçlar bakım ister. Piyasadaki bakım ürünleri, kendi kendinize hazırlayacağınız doğal kürlerle saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Saç derinizin hava alması için arada bir parmak uçlarınızla masaj yapın. Düzenli olarak uçlarından kestirmeyi de ihmal etmeyin.
Sorun: Cildim aşırı kuru ve derim pul pul dökülüyor.

Çözüm: A vitamini içeren gıdaları yeterince tüketmiyorsanız ve dengesiz besleniyorsanız, cildinizde bu çeşit problemlerin ortaya çıkması normal. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. Özellikle B3 ve diğer B vitaminleri, A vitamini, E vitamini ile çinko takviyesi gerekiyor. Ayrıca aşırı alkol almaktan da kaçının.
Cilt tipinize uygun bakım ürünlerini düzenli kullanmalısınız. Güzellik merkezleri, ciltteki aşırı yağlanma ya da kuruluk problemlerine karşı kişiye özel bakım programları hazırlıyorlar.

Sorun: Cildim hep solgun görünüyor!

Çözüm: Düzenli beslenmeyen ve yeterince hayvansal gıda, kırmızı et ve yeşil sebze tüketmeyen kişilerin ortak problemi kansızlık! Vitamin eksikliği yüzünden, cilt sarımsı, hatta yeşilimsi bir görünüm alabiliyor. B12, folik asit ve vitamin takviyesi ile daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaksınız. Kan yapıcı yiyeceklere ağırlık vermek doğru olur. Beta karoten içeren portakal, karpuz, domates gibi yiyecekler ya da vitamin takviyesi de cildinizin daha canlı ve renkli görünmesine yardımcı olacak. Tüm bu önerilere rağmen solgun görünüm devam ediyorsa, tıbbi yardım almakta fayda var. Çünkü bu durum, başka bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir.

Sorun: Tırnaklarımı uzatamıyorum, çünkü kırılıyorlar

Çözüm: Ellerimiz hep göz önünde. Onların tüm gösterişini de tırnaklar sağlıyor. Bakımlı tırnaklara sahip olamamak, bir çok kadının canını sıkıyor. Demir eksikliği ve yetersiz beslenme, güçsüz tırnaklara sebep oluyor. H vitamini, demir ve çinko, sizin ihtiyacınız olan vitamin ve mineraller. Tırnaklarınızın kolay kırılması, tırnak yapınızla ilgili olabilir. Tırnak bakımını ihmal etmeyin. Piyasada tırnak koruyucusu ve güçlendiricisi pek çok ürün bulunuyor. Unutmayın, sağlıklı tırnaklar, bakımsız ama uzun tırnaklardan çok daha güzel görünür.
Sorun: Dudaklarımda yerli yersiz çıkan uçuk ve yaralardan bıktım artık!
Çözüm: Dengesiz beslenme ve demir eksikliği ile bazı ilaçların yan etkileri, ciltteki uçuk ve yaraların sebebi olabilir. Bol vitamin desteği sizin için şart. B2, B6, B12, A vitaminleri ile, Folik asit ve demir takviyesi yapmalısınız. Ayrıca kaliteli kozmetik ürünleri kullandığınızdan emin olun. Uçuklar genel olarak psikolojik nedenlerle de oluşabiliyor. Stres, üzüntü, endişe, korku gibi olumsuzluklar cildimize hemen yansıyor. Biliyoruz, söylemesi kolay ama, stressiz ve daha huzurlu bir yaşantıya kavuşmak sorununuzu büyük ölçüde çözebilir.

Vitaminler ve mineraller Ne işe yarıyor? * Enerji veriyorlar, bağışıklık sistemini güçlendiriyorlar
*Hücrelerin yenilenmesinde etkililer
*Yaraların iyileşmesine katkı sağlıyorlar
*Antioksidan özellikleri ile hücreye dışarıdan veya içeriden zarar verecek maddeleri etkisiz hale getiriyorlar.

Eksikliği nelerden kaynaklanIyor?
*Dengesiz beslenme, alkol problemi, sigara kullanımı
*Bazı ilaçların yan etkisi, yaşlanma, stres
*Yeterince hayvansal gıda, balık, kırmızı et, yeşil sebze tüketmemek
*Böbrek, bağırsak sorunları gibi iç rahatsızlıklar

Eksikliği nelere yol açIyor?
* Saçta dökülme, kırılma, uzamama, matlaşma ve diğer lezyonlar
*Dudak yaraları, uçuk
*Ağız kenarında çatlaklar, ağızda aft, dilde yanma
*Deride kuruluk ve döküntü, akne
*Deride kabalaşma, yanma, kaşıntı
*Kansızlık, cildin sarımsı, yeşilimsi bir renk alması
*Tırnaklarda güçsüzlük ve kırılmalar.