Kısa Bilgiler - 1

* Akvaryumun su kalitesindeki bozulmaya en uygun yaklaşım kısmi su değişimidir.

* Su hazırlayıcı maddelerin eklenmesinden sonra bakteri kültürü eklemek için bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre markalara değişmektedir. Dikkate alınmazsa kültürün etkisi azalır.

* Akvaryumun bakımında kullanılan tüm malzeme bu iş için ayrılmış olmalıdır.

* Sıcaklığı sabit tuttuğu söylenen çoğu ısıtıcı akvaryumu gereksiz derecede ısıtmaktadır. Ayarlanabilir ısıtıcılarla beyaz benek gibi hastalıkların tedavisi de mümkündür.

* Balık satın alırken, o gün gelmiş balıkları almamaya özen gösterin. Kargo aşaması balıkları aşırı derecede yıpratır.

* Akvaryuma eklenecek tuz iyotsuz olmalıdır. "Kalın Tuz" adıyla satılan tuzlar iyotsuzdur.

* Her akvaryum sahibinin küçükte olsa kullanıma hazır yedek bir akvaryumu olmalıdır. Yaralı veya hasta balıkların tedavileri ve yeni alınan balıkların karantina süreci için bu akvaryum kullanılır.

* Akvaryumdan dışarı atlayan bir balık, iyi gözükse bile tekrar akvaryuma salınmamalıdır. En iyi koşullarda bile, deriyi kaplayan koruyucu tabaka zarar görmüştür. Balık bir süre tedavi tankında izlenmelidir.

* Akvaryum alırken, yapılacak harcamalar önceden hesaplanmalıdır. Filtrasyon sisteminden kesinlikle taviz verilmemelidir. Gerekirse daha küçük ancak filtrasyonu ideal bir akvaryum seçilmelidir.

* Su kalitesinin kritik olduğu dönemlerde yeni yemler denemeyin. Balıkların bir seferde yutabilecekleri ve alışık oldukları yemleri tercih edin.

* Önce odanın ışığını açın, birkaç dakika sonra da akvaryumun ışığını, kaparken de tam tersini...

* Akvaryum içinde bir iş yaparken ısıtıcının ve diğer tüm elektirikli cihazların fişini çekin, aksilik bir kez olur telafisi olmaz.

* Akvaryumu birine emanet ederken, yem miktarını ifade etmek için bir ölçek kullanın. Aksi halde akvaryumunuz mutlaka aşırı yemlenecektir.

* Canlı yemleri ilk öğün olarak verirseniz diğer öğünlerde verilen yemler yenilmeyebilir. En az sevilen yemleri ilk öğünde verin.

* Akvaryumu taşıyan sehpa bu iş için yapılmış olmalıdır. Mobilyalar, büyük yükler taşımak için tasarlanmamışlardır.

* Pul yemler her boyda balığın yem yiyebilmesi için idealdir. Ancak her koşulda bir miktar pul yem akvaryumda yenmeden kalacaktır. Az miktarda kullanılmalıdırlar.

* Hava motorunun altına birkaç kere katlanmış bir bez koyarsanız daha sessiz çalışır.