thumbnailphp?fileilginchabercom 415900477&ampsizearticle medium - Aşk için 20 bin km yüzüyorlar!

Büyük beyaz köpekbalıklarının uzun mesafeleri yüzdükleri kanıtlandı ve ilk kez bir köpekbalığı Afrika!dan Avustralya!ya kadar yüzüp geri dönerken uydu aracılığıyla izlendi. ..
Adını, köpekbalıklarını çok seven Avustralyalı film yıldızı Nicole Kidman'dan alan 'Nicole' adlı köpekbalığı, gidiş dönüş 12 bin 400 mil (20 bin kilometre) yüzerek, ilk kez kayıtlara geçen en uzun seyahati yaptı.

Nicole'ün bu uzun seyahatinin, okyanusların en korkulan hayvanının gizemli dünyasına yeni bir ışık tutacağı belirtilirken bilimadamları hayvanın bu seyahati 'aşk'için yaptığını tahmin ediyorlar. Dr. Ramon Bonfil, 'Nicole'un üreme amacıyla gittiğinden şüpheleniyoruz. Güney Afrika civarında yeteri kadar yiyecek var ve onun beslenmek için Avustralya'ya kadar gitmesi için çok fazla enerji sarf etmesi gerekiyordu. Tabii bu bir tahmin'dedi. Nicole, bu seyahatini 9 ayın altında tamamladı.

Araştırmalarda kullanılan 30'un üzerinde beyaz köpek balığının birçoğu Güney Afrika'nın doğu kıyısında aşağı yukarı yüzerken, Nicole yönünü Hint Okyanusu'na çevirerek, okyanusu geçti ve geri döndü. Nicole, yüzgecine çipli levha iliştirildikten 99 gün sonra Batı Avustralya'daki Exmouth Körfezi'nin güneyinde kıyıya yaklaşık 2 kilometre mesafedeyken tespit edildi.