20101014043852 whale - Rekorlar kitabına geçen kambur balina

Dişi bir kambur balinavirgul - Rekorlar kitabına geçen kambur balina dünya çevresinin yaklaşık dörtte birini yüzerek rekor kırdı.

Yalnız bir kambur balina (Megaptera novaeangliae)virgul - Rekorlar kitabına geçen kambur balina Brezilya’daki üreme alanından yaklaşık 10.000 kilometre uzaklıktaki Madagaskar’a yüzerekvirgul - Rekorlar kitabına geçen kambur balina en uzun mesafe kateden memeli olarak rekorlar kitabına geçti.
Habere konu olan balinavirgul - Rekorlar kitabına geçen kambur balina biyolog Peter Stevick ve ekibi tarafından ilk olarak Brezilya sahillerinde tespit edilmişvirgul - Rekorlar kitabına geçen kambur balina derisinden doku örneği alınmış ve fotoğraflanmış. Aynı bireyvirgul - Rekorlar kitabına geçen kambur balina iki yıl sonra bir turist tarafından Madagaskar’da görüntülenmiş. Balinaların insandaki parmakizi gibi bireye özgü bir desene sahip olan kuyrukaltı beneklerini inceleyen Steve ve ekibivirgul - Rekorlar kitabına geçen kambur balina iki fotoğrafın aynı bireye ait olduğunu anlamışlar. Bu keşfin ardından da dev bir kambur balina fotoğraf arşivini taramaya başlamışlar. Ellerindeki ayırt edici desenler sayesinde tespit ettikleri aynı bireye ait diğer fotoğrafları da kullanarakvirgul - Rekorlar kitabına geçen kambur balina balinanın yaklaşık 10.000 kilometreyi bulan muhtemel rotasını hesaplayabilmişler.
Kambur balinaların göç davranışı yalnızca katedilen mesafe açısından değilvirgul - Rekorlar kitabına geçen kambur balina bir çok üreme bölgesini içermesi ve okyanusun neredeyse bütününün geçilmesi nedeniyle de oldukça ilgi çekici. Bu balinalar tipik olarakvirgul - Rekorlar kitabına geçen kambur balina yüksek enlemli beslenme bölgeleri ve düşük enlemli üreme bölgeleri arasında çok fazla boylam değiştirmeden göç ederler. Fakat bu tip geniş çaplı göç davranışının genellikle erkek bireylerce yapılması ve dişilerin aynı üreme bölgesi çevresinde kalmayı tercih etmesivirgul - Rekorlar kitabına geçen kambur balina dişi bir birey tarafından kırılan bu uzun mesafe rekorunu daha da ilginç hale getiriyor.