Deniz Şeytanları

djoflaskata 061202 - Deniz Şeytanları «Deniz şeytanları» nın ufakları göğüs yüzgeçleri gözler hizasında kesilen, fakat sonra kafanın önünde helezon şeklinde kıvrılmış birer boynuz gibi uzayan «Mobulidae» ailesindendirler. Gözleri yanlardadır. Muazzam ağızları yuvarlanmış bir sürü dişle silâhlıdır. Kuyrukları nispeten kısa ve zayıftır, kaidesine yakın az gelişmiş bir iğnesi bulunur.
Bir tek tür «Mobular mobular» Akdenizle aynı enlemlerdeki Atlantik sularında yaşar. Birleşik Amerika'nın Atlantik kıyılarında görülen bir başka tür «Mobula olfersi», 100 santim uzunluğunda ve 25 kilodur.
Mobula'ların fazla iri olmamalarına karşılık «manta» (Manta birostris), âdeta bir devdir. 800 santim eninde ve 3 ton ağırlığında olabilir. Denizciler, «deniz şeytanı», «deniz yarasası» v.s. gibi adlar taktıkları bu balıktan çok korkarlar. Manta sık sık sudan dışarı fırlar, sonra, tekrar suyun içine düşerken gök gürültüsü şiddetinde bir ses çıkarır. Bir teknenin üzerine düştüğü takdirde, onu batırması işten değildir. Bu tür de sıcak okyanus sularının yerlisidir. Manta'lar görünüş bakımından mobula'lara çok benzerler. Tek ayrılık iriliklerindedir.