ÇEKİÇ BALIĞI
(Sphyrna zygaena)


«Çekiç balığı», balıklar arasında rastlanan en garip kafalardan birinin sahibidir. Kafatası iki geniş çıkıntı şeklinde yassılmıştır: Gözlerle burun delikleri, bunların ta ucunda yer almıştır. Bu garip tertibin faydasını kimse izah edememiştir. Bununla beraber, bu organların birbirine uzak olarak yer almasının, balığın, avlarının ve düşmanlarının yerini daha kesin olarak tayin etmesine yaradığını ileri sürenler olmuştur.
Çekiç balığı'nın yiyeceği çeşitli balıklardan, kendi türünden ve başka köpek balıklarından. tırpanalardan dan ve vatozlardan meydana gelir. İnsanlara saldırdığı da çok duyulmaktadır. Bu köpekbalıkları oldukça İri olduklarından çok tehlikeli olabilirler. Çekiç balıkları Birleşik Amerika'nın Atlantik kıyılarında ve Batı Hint adalarında derileri ve karaciğerlerinin yağı için çok avlanırlar.
Bir tek dişide otuz yedi kadar embriyon bulunmuştur. Yavrular yaklaşık olarak 50 santim uzunluğuundadırlar, doğumun kolay olması için bunların çekiçleri arkaya doğru katlanmış durumdadır.
Atlantik Okyanusu'nda çekiç balıklarının beş türüne rastlanır. Öbür okyanusların kaç tür barındırdığı belli değildir. Bu balıklar 3-4 metre uzunluğunda ve 200 - 300 kilo ağırlığında olurlar. Sırtlan grimsi bir kahverengi, karınları beyazımsıdır. Gözkapaklanyle emniyete alınmış iri gözlerinin rengi altın sarışıdır. Dişleri uzun, keskin ve hemen hemen üçgen biçimlidir.
capali1 - çekiç balığı