Bebeğiniz Çok Mu İnatçı?...

Ancak on sekizinci aya doğru, bebeğinize ne sorarsanız sorun, yanıtı her seferinde 'hayır' olacaktır. Bu aşama 3 yaşına kadar devam edebildiği gibi, daha da uzayabilir. Her şeye karşı çıkma yönündeki tepkilerinin şiddeti farklılık gösterebilir. Sadece 'hayır' demekle yetinebileceği gibi, kendini bir anda yere atıp yuvarlanmaya da başlayabilir.

Neden 'hayır' der

Çocuğunuz bu aşamada kendi kişiliğini ifade etmeyi ve sergilemeyi keşfeder. Kendi başına bir kimlik oluşturarak anne babasına karşı çıkar. Kendi iradesini sergilemenin başka bir yoludur bu... 'Ben' öznesini daha sık kullanmaya başlar.

Çocuk yerde yuvarlanıyorsa...

Çocuklar çoğu zaman ardından daha kolay 'evet' diyebilmek için öncelikle 'hayır' derler. Olay genellikle şöyle gelişir: Bu 'hayır' çocuğun belli bir şeyi yapmak istemediğini gösterir, çünkü o şeyi yapmasını isteyen annesidir. Çoğu zaman sonunda annesinin sözünü dinler, ama bunu kendi istediği için yapar. Zaman zaman bu gibi reddedişler çocuğun ayaklarını yere vurmasıyla, yerde yuvarlanmasıyla, annesine kaba davranmasıyla dışa vurulur.

Ne yapabilirsiniz?

Bir süreliğine, 'Peki, seni anlıyorum, giyinmek istemiyorsun, ama çıkmamız gerekiyor ve çırılçıplak dışarı çıkamazsın' gibi sözlerle yetinmek en iyisidir. Sözler ve davranışlar arasında da tutarlılık olması gerekir. Dahası, anne ve baba arasındaki tutarlılık da çocuğun kendini bulabilmesine yardımcı olacaktır. Bu yüzden, onun gözleri önünde tartışmaktan kaçınsanız iyi olur. Çocuğunuza bazı konularda kısıtlama uygulamaktan korkmamalısınız. Sergilediğiniz kararlılık inkar edilemez biçimde otoriterdir.

Ona şu gibi sözlerle yaklaşabilirsiniz

'Ben böyle karar verdim, bu sana karşı olduğumdan değil, büyümek için yemek yemen gerektiği için.' Onu suçlamaktansa her zaman ona sorumluluk yüklemeye çalışın. 'Seni babana söyleyeceğim.' gibi tehditlerden kaçınarak, içine girdiği ağlama krizlerini o anda yatıştırmaya çalışın. Mizah bu hırçın tavırları yatıştırmanın bir yolu olabilir mi? Sinir krizine girdiğinde mizaha başvurmak zaman zaman iyi bir çözüm yolu olabilir. 'Bugün Bay/an Hayır olacaksın galiba, oysa ben Bay/an Evet olduğunda seni daha çok seviyorum' diyebilirsiniz.