İnsanı "Tel Tel Eden" Sorular

Çocuklar bazen tüm masumiyetleri ile bir soru sorarlar ve siz o anda resmen "tel tel olursunuz". Gözleriniz irileşir, ağzınız ayrılır, beyniniz son sürat işlemeye başlar, bir an ne diyeceğinizi, ne düşüneceğinizi bilemezsiniz, saçlarınız havaya dikilir. Bazen öfkelenirsiniz, bazen utanırsınız, bazen gülersiniz.... Nasıl mı mesela? Mesela benim aklıma geliveren şu sorular gibi:Manzara: Çocuk 5 yaşında. Bütün oyuncak envanterini, serçe parmağınızı sığdıracak kadar bile yer kalmayacak şekilde halının üzerinde yaymış, güzel güzel oynamakta. Siz fırsattan istifade, poğaça hamuru yoğurmaktasınız.

Soru: Annnnnneeeeeeeeeeeee!!! Barbie bebeğimin sarı ayakkabısının üstünde yapışık pembe bir çiçek vardı ya, ona çok "iktiyacım" vaaaar, bi bulup bana verebilir misiiiiiin???

*****

Manzara: Çocuk 5 yaşında. Birlikte markete gittiniz. Alışverişi tamamladınız, elinizi kolunuzu dolduran poşetleri güç bela taşıyarak arabaya doğru ilerlemektesiniz.

Soru: Anne, çok çişim geldi, dayanamıyorum, hemmmen tuvalete gidebilir miyiz?

*****

Manzara: Çocuk 4 yaşında. Üst katta oturan teyzesini ve köpeği Mili’yi ziyaretten dönmüştür.

Soru: Anne?? Mili’nin maması neden o kadar lezzetsiz?????

*****

Manzara: Çocuk 4 yaşında. Arkadaşı ile salonda oynamaktadır. Siz 3. kattaki evinizin mutfağında yemek yapmaya çalışmaktasınız.

Soru: Annnneeeeeee!!! Emre dışarı çıkmak istedi, annem izin vermez dedim, ama o balkondan kaçmaya çalışıyor, izinsiz gitmek olmaz değil mi?

*****

Manzara: Çocuk 4 yaşında. Koşa koşa odasından gelir, oldukça telaşlıdır.

Soru: Anne?? Emre ile bahçede poşete doldurduğumuz karıncalara çekmecede yuva yaptım, ama heeep kaçmaya çalışıyorlar ne yapayım?????

*****

Manzara: Çocuk 4 yaşında. Birlikte salondasınız. Çocuk ani bir kararla salondan çıkar. Kısa bir sessizliğin ardından içeriden seslenir.

Soru: Anneeeeee!!! Ben kendime dondurma aldım ama halıya döküldü, ben de peçeteyle sildim, tekrar alabilir miyiiiim???

*****

Manzara: Çocuk 3 yaşında. Kalabalık bir açık hava restoranında oturulmakta ve çocuk restoran önündeki çimenlik alanda başka çocuklarla oynamaktadır. Uzaktan seslenir.

Soru: Anneeeee!!! Ben şuradaki çalıların arkasına kakamı yaptım ama paçalarıma bulaştı, siler misiiiiin???

*****

Manzara: Çocuk 3 yaşın başlarında. Annesiyle birlikte taksideler.

Soru: Şoför amca, b.k demek hiç güzel değildir, ben hiç b.k demem ki, b.k demek çok ayıp, sen yaramaz bir amca mısın? Hiç b.k der misin????