Düşük ücret talep ettikleri için yabancı uyruklu bakıcı tercih edilmesinin yanlış olduğunu belirten uzmanlar; “Bu çocukların psiko- lojileri bozula- bilir” uyarısın- da bulundu.

Çocuk bakımı hiç şüphesiz ailelerin en fazla üzerinde durdukları konuların başında geliyor. Zaman zaman basına yansıyan “gaddar” bakıcılardan ürken duyarlı anne-babaları uzmanlar şimdi de yabancı bakıcılar konusunda uyarıyor. Ukrayna, Moldova, Gürcistan gibi ülkelerden turist vizesiyle Türkiye’ye gelen kadınların ülkemizde bazı danışmanlık şirketleri aracılığıyla dadılık yaptıkları ortaya çıktı. Ülkelerinde 80 dolara çalışan kadınların Türkiye’de dadılık ve hasta bakıcılık yaparak ayda 400 ile 800 YTL arasında para kazandıkları belirtiliyor. Bazı ailelerin ucuz diye bu bakıcıları tercih ettiği kaydediliyor. Bu durum çocuk bakıcılarının yabancı uyruklu olmasının çocuklar üzerindeki etkilerini gündeme getirdi.

Konya Numune Hastanesi Psikoloji Servisi uzmanlarından psikolog Nevzat Tekin, düşük ücret talep ettikleri için yabancı uyruklu bakıcı tercih edilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Çocuklarda 0-6 yaş arasının kişilik özelliklerinin temellendiği dönem olduğunu vurgulayan Tekin, yabancı uyruklu bakıcıların elinde büyüyen çocukların kişilik çatışması yaşayabileceğini ve psikolojilerinin bozulabileceğini belirtiyor. Fizyoterapist Faik Özdengül ise, çocukların model alma yoluyla öğrendiğine dikkat çekerek, bakıcıların olumsuz tavırlarının çocuklara yansıyacağı uyarısını yapıyor.

Düşük ücret talepten dolayı tercih edilen yabancı uyruklu kadınların çocuk bakıcısı olarak çalıştırılmasını tavsiye etmeyen psikolog Tekin, “Çocuklar, bir toplumun kültürünü, değerlerini, inançlarını, gelenek ve göreneklerini verebilecek olan bakıcılara emanet edilebilir. Yabancı ülkelerden gelenler, farklı kültür, inanç ve değer yargılarını yansıtırlar. Bu nedenle söz konusu uygulama son derece yanlıştır diye konuşuyor.

Yabancı dadı elinde büyüyen çocukların farklı iki kültür arasında çatışmalar yaşayabileceği uyarısını yapan Tekin, çocuğun psikolojisinin bozulabileceğini dile getiriyor. Tekin, çocuklarını ithal bakıcılara emanet eden aileleri, “Çocuklara verilen disiplin ve eğitim anlayışı bizim kültürümüzü yansıtmalıdır. Farklı kültürden iki ayrı uygulama gören çocuk, bunun tam bir çatışmasını yaşar. Aileler özen göstermeli. Aksi takdirde çocukta ruhsal sorunlar ortaya çıkar.” diyerek uyarıyor.

Fizyoterapist Faik Özdengül ise, insanların çocukluk döneminde model alma yoluyla öğrendiğine dikkat çekerek, çocukların bakıcılarını modelleyeceğini belirtiyor. Bakıcıların olumsuz tavırlarının çocuklara yansıyacağını aktaran Özdengül, şu bilgileri veriyor: “Bakıcı kendine göre dua ediyorsa onu örnek alır. Eğer bakıcının yanlış davranışları varsa bunlar çocuğun üzerinde etkili olur. Çocuk bir şeyi doğru ya da yanlış olarak yorumlayamaz. Sevdiği birinin aynısı olmayı modeller. Yabancı uyruklu şahısların dil veya aksan problemi olur. Birçok yönden mahzurludur.”