Çocuğuma nasıl sınır koymalıyım?

Etrafınızdaki insanlar tarafından, kendi duygu ve düşüncelerinizi onlara açtığınız kadarıyla tanınırsınız. Açmış olduğunuz bu duygu ve düşünceler etrafında, ne kadar tutarlı bir şekilde davranırsanız karşınızdaki sizi daha net tanır. Bir gün yumuşak ses tonuyla, ertesi gün bağırıp çağıran bir ses tonuyla konuşursanız muhatabınızın sizi tanıması oldukça zor olacaktır. Çünkü bu şekilde davranış sınırlarınızı belirlemek oldukça güçleşmektedir.

Çocuklarınızın da dünyayı tanıması için aile içinde konulacak sınırlar çok önemlidir. Çünkü onların her davranışı sizin sınırlarınıza göre şekillenmektedir. Nasıl bir anne veya bir baba olduğunuz, neye nasıl tepki verdiğiniz ya da neye izin verip vermeyeceğinizin çok açık olması gerekir ki çocuğunuz her zaman tutarlı davranışlar sergilesin.

Çocuklar için, elde edilen şeyden ziyade onun elde ediliş yolu önemlidir ve çocuklar bu yolu sürekli sınarlar. Eğer çocuğunuz, istediği bir şeyi ağlayarak elde edebildiğini öğrendiyse bu metodu sürekli kullanacaktır. Bazen sizi hiç olmadık yerlerde o kadar zor durumda bırakır ki, çocuğunuzun dediğini yapmak mecburiyetinde kalırsınız.

Bu durumu yaşamak istemiyorsanız, çocuğunuza karşı sergileyeceğiniz davranışları iyi bir süzgeçten geçirin.

Sınırlarınızın net ve belirgin olması çocuğun size karşı yaklaşımlarını da etkileyecektir. Zira siz ne kadar net olursanız size karışılma oranı da o kadar az olacaktır. Yani çocuğunuzun size karşı sınır ihlali olmayacaktır. Yapacağı her hareket ve davranışta, “bu duruma annem kızacaktır” der ve istenmeyen bir davranışı terk eder. Örneğin, eve geç gelmesine bir gün çok sert çıkıp bir başka gün normal karşıladığınız çocuğunuzun, size karşı tutarlı bir davranışta bulunmasını beklemek çocuğa karşı da bir haksızlık olacaktır.

Sınırlar ilişkinin kalitesini arttırır, anne-babanın ve çocuğun rollerini ve görevlerini açık seçik ortaya koyar, belirsizlikleri ortadan kaldırır ve aile içi sorunları en aza indirir. Çünkü sınırların belli olduğu durumlarda herkes yapması gerekeni bilir. Şunu hiçbir zaman unutmayın ki siz, çocuk için bir arkadaştan çok anne ve babasınız. O sizi hep öyle görmek isteyecektir. Örneğin sınırları belirgin bir ailede, annenin her sabah kahvaltı hazırlaması, çocuğun da yatağını toplaması gerektiğini herkes bilir.

Aile içindeki sınırlar aynı zamanda güvenlik sağlar. Sınırlarını net olarak belirleyen bireyler, etraflarına daha çok güven verirler. Siz de etrafınıza ve ailenize güven vermek istiyorsanız, sınırlarınızı net belirleyin ve ona göre davranın.

--------------------------------------------------------------------------------

||| | |AKLINIZDA BULUNSUN| || |||

· Ailenizin içinde bireylerin görevlerini net olarak belirleyin.

· Kendinizi iyi tanıyın (siz nelere kızarsınız, hangi davranışlara karşı müsamahalısınız bunları iyi gözlemleyin).

· Çocuğunuzu iyi tanıyın (neleri sever, hangi davranıştan hoşlanır).

· Tutarlı davranmaya özen gösterin.

· Alacağınız kararları kesinlikle ailenize danışarak alın.

· Anne, babayı; baba da anneyi sürekli ön plana çıkartmalıdır. (Ancak bu, sorumluluğu üzerinden atma şeklinde olmamalı; “bu konuyu annen daha iyi bilir” gibi ifadelerle anne ya da baba nazara verilmelidir).

· Ara sıra çocuğunuzdan, nasıl bir ebeveyn olduğunuzu test edin. (Sizin hangi davranışınızdan memnun veya değil gibi…)

· Çocuğa karşı her zaman iyi bir model olun. (Söylediğinizle yaptığınız davranış tutarlı olsun). Olayları abartmaktan da küçümsemekten de kaçının.
BİLGİN KALMIŞ