Kadinlarin hamileyken güzellestigine dair türlü rivayet vardir. Güzellesme konusunu bilemeyecegiz ama pigmentasyondaki degisiklikten ötürü, saç ve ciltlerinde pek çok degisim yasadiklari kesin. Hamile kadinlarin ayri bir güzel göründükleri söylenir. Içlerinde yeseren yeni bir hayat tasidiklarindan, bunun mutluluguyla isildarlar. Ya da en azindan bize empoze edilmeye çalisilan budur. Gerçekte ise isler bundan biraz farkli olabilir.

Hamileliginiz esnasinda güzel görünmekten çok uzak oldugunuzu düsünebilirsiniz. Süphesiz ki görüntünüzde pek çok degisiklik saptayacaksiniz, özellikle de cildinizde ve saçlarinizda. Bu nedenle cildinize ve saçiniza uyguladiginiz bakimda da degisiklikler yapmaniz gerekebilir.

Pigment degisiklikleri
20. haftadan itibaren cildinizdeki degisim fark edilir hale gelir. Cilt rengi koyulmaya baslar. Ancak cildiniz çok açik renkse, ya da kizil saçliysaniz, farklilik görmeyebilirsiniz.

Olasi degisiklikler sunlardir:


Meme uçlarinin rengi koyulasabilir. Ayrica meme uçlari büyüyebilir ve daha belirgin hale gelebilir. Meme ucu etrafindaki kahverengi olan bölge genisleyebilir.


Gögsünüzün ortasindan karniniza inen koyu renk bir çizgi fark edebilirsiniz. Bazi kadinlarin yüzlerinde maskeyi andiran bir renklenme görülebilir, ancak bu genellikle yüzün her yanina yayilan düzenli bir renklenme degil, daginik ve bölge bölgedir.


Güneslenme sonucunda cildinizin aldigi renk, cildinizdeki pigmentlerin düzensiz dagilimi nedeniyle, esit olarak dagilmamis bir renk olabilir. Güneslenmenin bebeginize herhangi bir zarar verdigine dair herhangi bir bilgi olmamasina ragmen, güneslenmek sizi rahatsiz edebilir. Çünkü sizi rahatsiz edecek kadar sicak gelebilir, bas dönmesi yapabilir.

Cilt yaglanabilir, ya da kuruyabilir
Cildiniz kuruysa ve kasinti varsa, nemlendiricili banyo ve dus ürünleri ise yarayabilir. Sansiniz gerçekten kapaliysa, o zaman sürekli kasinma problemiyle karsi karsiya kalabilirsiniz. Kasinti özellikle gövdenizde görülür. Bu, nadiren karaciger ve böbrekleri etkileyen bir hastalik olan kolestazin (tikali safra yollari hastaligi) belirtisi olabilir. Bebeginize zarar verebileceginden doktora basvurmak en iyisi olacaktir.

Çatlaklar
Çatlaklar daha ziyade karin, gögüs ve üst bacaklar ve basende olusur. Bunlar, genelde 6. aydan itibaren görülmeye baslanir. Çatlaklarin sebebi, ciltteki esnek liflerin kopmasidir. Renkleri önceleri kirmiziyken, daha sonra cildin kendi rengine dönmeye baslarlar. Bunlarin önlenebilecegine dair herhangi kesin bir kanit bulunmamasina ragmen, bazi uzmanlar hastanin çatlaklar kirmiziyken tedaviye baslamasi halinde bunlarin bir ölçüde iyilestirilebilecegini belirtmektedirler.

Çatlaklar için hazirlanmis özel jel ve kremler, acibadem gibi bol yagli kremler de cildin esnekligini saglamada faydali olabilir. Ancak liflerin kopmasi cilt yüzeyinin altinda gerçeklestiginden, bu ürünlerin ne kadar faydali olacagina dair kesin bir sey söylemek zordur. Çatlaklar genellikle kalitimsaldir. Yani annenizde varsa, sizde de olmasi muhtemeldir.

Saçlar
Saçiniz hamilelik esnasinsa parlak ve kalin görünebilir. Bunun muhtemel nedeni, günlük olarak dökülen saç miktarinin bu dönemde azalmasidir. Dogumdan sonra saçlarinizin eskisi gibi daha çok dökülmeye basladigini gözlemeyebilirsiniz. Ancak bu dökülme çok fazla olursa, doktorunuza danisabilirsiniz.