Son zamanlarda yaşanan terör eylemleri hepimizin ruh sağlığını etkiliyor. Terör eylemleri hepimizin bazı şeylere olan inancını yok ediyor. Ama bundan en cokda çocuklar etkileniyor. Yetşkinlerin yanı sıra çocukların da ruh sağlığını bozan terör eylemleri televizyon ve gazete ile hayatımızın tümünü kaplamış durumda. Pedagog Dr. Melda Alantar, dünyanın giderek daha tehlikeli bir görünüm aldığını televizyon aracılığıyla gözlemleyen çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için yetşkinlere büyük görevler düştüğünü söylüyor. Anne ve babaların güncel gelişmeler hakkında çocuklarına açıklamalar yapmak yapmaları gerektiğini belirten Alantar, duygusal tepkilerle başa çıkma yöntemlerinin çocuklara anlatılması gerektiğini belirtiyor. "Korku, çocuklarda baskın olarak görülen bir duygudur. Yaşadıkları yörede patlama olacağına dair kuruntular gelişirebilirler. Baısnda yer alan terör olaylarına dair gerçek görüntülerin etkisiyle abartılmış endişeler yaşarlar. Haberlerde gösterilen gerçek olaylarla, eğlenmek amacıyla sergilenen şiddet arasındaki farkı algılamada güçlük çekerler. Çocuklar Armageddon, Air Force One gibi filmler ve güçlü animasyon kahramanlarıyla büyüyor. Medya tarafından sergilenen saldırganlık kaçınılmaz şekilde gerçekci duruyor. Film kahramanlarını teröristlerden ayırt etmekte güçlük çekerler."

Çocuk ve Ergen Psiyatrı Prof. Nihat Motavallı ise küçük yaştaki bireylerin stresle başetme güçlerinin daha zayıf olduğunu ve bu yüzden daha çok etkilendiklerine dikkat çekiyor. Bu olaylardan sonra oluşan travmaları takiben, çocuklarda uyku bozuklukları, kabuslar, gerginlik, öfke, kayıp korkusu, kaçınma davranışları, daha çok çocuksulaşma ve ebeveynlerine yapışma gibi yaygın belirtiler görülebilir.

NELER YAPILMALI;

* Şiddet ve saldırganlığa karşı olduğunuzu, güvenlik güçlerinin teröristleri durdurarak barışı sağlayacaklarına dair inancınızı çocuğunuza aktarabilirsiniz.

* Çocuklara karşı her zaman dürüst olun. Korku ve endişelerinizi onlarla paylaşırken güvenlikten sorumlu yetişkinlerin görev başında olduklarını vurgulayın.

* Yaşadıkları strese bağlı olarak saldırgan söz dinlemez davranışlar sergilediklerinde, onlara daha önce benimsenmiş olan kuralların halen geçerli olduğunu anlatın.

* Çocuğunuzun zaman ve enerjisini tümüyle terör olayları üzerine odaklamasına izin vermeyin. Eğer her akşam haberleri izliyorsa farklı etkinlikler önerin.