Hamilelikle ilgili merak ettiğiniz herşey burada... Bebeklerde olabilecek yapısal ve kromozom anomalileri en önemli riskler. Bu risklere karşı aileler neler yapmalı? 11-14 hafta değerlendirme testini, 18-23 hafta 2. düzey ultrasonografik değerlendirmesini yapılıp var olan problemler tespit edilmeli. Bunlar içersinde anne karnında tedavi edilebilenler tedavi edilmeli, doğum sonrası tıbbi yada cerrahi girişim gerektiren bebekler için uygun şartlar sağlanmalı. Yaşamla uyumlu olmayan anomaliler için ise ailelere danışmanlık yapıp onları doğum sonrası oluşabilecek şoklardan korumalıdır. Aslında 11-14 hafta değerlendirme testi ve 18-23 hafta detaylı ultrasonuna ,bu dönemde yapılacak gebelik kontrolu ve rutin testlerde eklendiğinde gelişebilecek riskler konusunda genel bir izlenim edilebilmektedir. Belki de tüm riskli gebelik taramalarının en önemli iki basamağı bu dönem olmaktadır. Bu dönemde saptanan risklere göre daha sofistike (fetal kalp ekosu, amniosentez, fetal hücre biopsilerinden ,anne karnındaki ameliyatlara kadar ) yöntemlerle risk taşıyan gebelikler özel izlenmeli diğer gebelikler ise rutin gebelik takiplerine dönmelidirler.

Gebelikte riski azaltmak için neler yapılmalı?

İdeal zamanda doğuma karar vermelidir.(Mümkün oldukça 18 yaş üzeri ve 35 yaş altı olmalı ve sosyo ekonomik ve psişik olarak uygun zamanı seçmelidir)

6-7.aydan itibaren bebek hareketlerini düzenli olarak saymalıdır. Anne kendi kendine bebeğinin sağlığını sadece bebek hareketlerini sayarak takip edebilir. Bebek hareketleri sağlıklı bebek işaretidir ve gün içinde bebek en 10 kez az oynamalıdır. Bebek hareketlerinin azalma olduğunda,ya anne açtır ya da bebek uyuyordur. Anne adayları bu durumda şekerli yiyecekler yemeli televizyonun ya da müziğin sesini açarak ya da karnını hafifçe sallayarak bebeği uyandırmaya çalışmalıdır. (Çünkü anne karnındaki bebekler oldukça iyi sesleri duyabilirler). Hala haraketlerde azalma devam ediyorsa doktoruna başvurmalıdır.

Hamile kalmak planlı bir eylem olmalı

Gebeliklerden risklerden kaçınmak aslında gebelik öncesinden başlamalıdır. Hamile kalmak planlı bir eylem olmalı çiftler bebek sahibi olmaya karar verdiklerinde mutlaka bir doğum hekimine gidip danışmanlık almalı. O zamandan riskler hakkında bilgilenmeli ve adeti tarihi bir hafta geçtikten sonra hekime gebelik şüphesiyle başvurup takibe alınmalıdır. Gebelik riskleri doğum sonrasına kadar sürdüğünden doğum sonu 40. güne kadar da hekimiyle bağlantısını koparmamalıdır.

Uzman Op. Dr. Gökmen İyigün