egzema - Bebeklerde Görülen Egzema İle Nasıl Başedilir?

Son yirmi yılda bebek ve küçük çocuklarda dört kat daha sık görülmeye başlayan çocuk egzaması, aileleri endişelendiren bir rahatsızlık. Narin cilde sahip bebekler ve küçük çocuklar, cilt rahatsızlıklarına karşı daha korumasız.

The New York Times Gazetesi'nin haberine göre, eskiden her yirmi çocuktan birinde görülen egzema artık her beş veya altı çocuktan birinde görülüyor. Doktorlar çocuk egzamasındaki bu artışı, batılı yaşam biçimi ile ilişkilendiriyor. En çok kabul gören hipotezler, modern yaşamın getirisi olan hava kirliliği, koruyucu katkı maddeleri ve polen mutasyonu üzerine. Sert detarjan ve sabun kullanımının da egzemayı tetiklediği savunuluyor. Bir diğer güçlü hipotez ise, hijyen kültürü ile alakalı. Egzama ve grip gibi bazı hastalıkların çok çocuklu ailelerde daha nadir görülmesi üzerine 1989 yılında geliştirilen bu hipoteze göre, aşırı antibiyotik ve temizleyici kullanımı çocukların bağışıklık sistemini tembelleştirip güçsüzleştiriyor.

Doktorlar aynı zamanda, piyasada çok fazla bulunan "doğal" bakım malzemelerinden de şikayetçi. "Birşeyin doğal olması, onun sağlıklı ve faydalı olduğu anlamına gelmez. Örneğin doğada zehirli sarmaşık gibi bitkiler de var," diyen dermatolog Dr. Elaine Siegfried, ailelere güzel kokulu ve paketli, "doğal" olduğu iddia edilen temizleyici, nemlendirici gibi ürünlere çok güvenmemesini önerdi ve çocuklar için en iyi cilt bakımının hala günlük duş ve vazelin kullanımı olduğunu sözlerine ekledi. Bu tip ürünler illa ki egzamaya sebep olmasa bile, hastalığı artırıyor ve diğer bölgelere sıçramasına sebep oluyor.

Son olarak, uzmanlar bebeklerde görülen egzemanın henüz tamamiyle tedavi edilemediğini ve mevcut tedavi yöntemlerinden her birinin ise farklı ve değişken neticeler doğurduğunu söylerek, dikkatli olunması gerektiğini belirtti.