İnternet iyi kullanıldığında güçlü bir eğitim aracıdır. Pek çok web sitesi değerli kaynak ve etkinlikler hakkında bilgi sunmaktadır. Öğrenciler çeşitli kütüphanelerden yararlanma, uluslar arası yayınları takip ederek proje hazırlama, bilgilerini derinleştirme olanağını bulurlar. Ancak bu bilgi denizinde gelişi güzel sörf yapan öğrenciler dalgaya kapılıp devrilme riskiyle karşı karşıyadırlar.

Eğer çocuğunuzu yönlendirir ve ona internet konusunda yardımcı olursanız, çocuğunuzun bu büyük kaos içerisinde kaybolmasının önüne geçmiş olursunuz. Bunu yaparken işinize yarayacak bazı öneriler;

Çocuğunuzun araştırma yaparken doğru soruyu bulup sormasını sağlayın
Kendi başlarına internette dolaşan öğrenciler zamanlarının % 95’ini boşa geçirmektedirler.Oysa 20 dakika bilgi toplamak için yeterli süredir.Verimli bir arama yürütmeleri için öğrenciler doğru soru sorma ve konunun sınırlarını belirleyen bir-iki sözcük bulma konusunda yönlendirilmelidirler.

Çocuğunuzun girdiği siteleri denetleyin ve onu yönlendirin
Özellikle gençlerin bilgi alışverişinde bulundukları sohbet odalarında uygunsuz, bayağı materyaller bulunabilir. Kullandığı materyali ve oyun içeriklerini denetleyin. Çocuğunuzu genel ilgi alanlarına hitap eden siteler yerine belli ilgi alanlarına yönelik ( örneğin dağcılar, pul koleksiyoncuları gibi ) siteleri kullanmaya yönlendirin. Siteleri inceledikten sonra sadece eğitimle ilgili olanları seçip, yükletebilirsiniz.

Zararlı sitelere engel koyun
Uygunsuz malzemenin önlenebileceği denetim sistemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Çocuğunuza sınırlı 'chat' izni verin
Chat olayı sosyalleşmenin bir boyutudur. Ancak sürekli chat yaparak toplumsal hayattan uzaklaşma internet bağımlılığının tehlike sinyali olarak değerlendirilmelidir.

Çocuğunuzun 'chat' arkadaşlarını tanıyın
Çocuklarımızın oyun arkadaşlarını nasıl tanımak istiyorsak, chat arkadaşları hakkında da bilgi sahibi olmalıyız.

Çocuğunuzu internetteki tehlikelere karşı uyarın
Yabancılarla konuşurken dikkatli olması gerektiğini çocuğunuza hatırlatın. Tanımadığı insanlara ad-soyad, e-posta veya posta adresi, telefon numarası, kredi kartı numaraları gibi kişisel bilgiler vermemesini söyleyin.

Çocuğunuzun bilgisayar karşısındaki zamanını planlayın
Çocuğunuzun her gün ev bilgisayarına, televizyona ve videoya ayırdığı zamanı toplayın.Toplam süre okul öncesi çağdaki çocuklarda bir saatten, ilkokul çağındaki çocuklarda iki saatten fazlaysa, sınırlandırmaya gidebilirsiniz. Kullanım süresini çocuğunuzla konuşarak belirleyin. Ekran zamanının bir kısmından vazgeçerse kendisiyle daha fazla zaman geçireceğinizi söyleyip, çekici alternatif etkinlikler önerebilirsiniz. Aşırı kullanımı denetlemenin en kolay yollarından biri, evdeki bilgisayarı sizin de takip edebileceğiniz bir yere koymaktır-koridor veya ortak çalışma odası gibi.

Çocuğunuzu internet pazarlamacılığına karşı koruyun
En etkili pazarlama tekniklerinden biri de internet yoluyla çocuklarla iletişim kurarak onlara doğrudan ürün satmaktır. Çocuğunuzun satış tuzaklarına düşmemesi için interneti nasıl kullandığını takip edin.

Dr. Melda Alantar