Bazı TV kanalları, yaşanan ekonomik kriz(!)e rağmen, yarışma formatında komşuluk ve misafirlik anlayışımızı çarpıtmaya çalışıyor.


Türk toplumunda komşuluk çok önemli bir değerdir. Özellikle küçük yerleşim birimlerinde akrabalıktan daha önemlidir. Komşu kültürü, çocuk yaşlarımızın oyunlarından hafızalarımıza kazınmış bir meselle başlar.


“Hu hu! Komşu komşu

Oğlun geldi mi?

Geldi.
Ne getirdi?
İnci boncuk.
Kime kime?
Sana bana.
Başka kime?
Kara kediye.
Kara kedi nerde?
Ağaca çıktı
Ağaç nerde?
Balta kesti.
Balta nerde?
Suya düştü.
Su nerde?
İnek içti.
İnek nerde?
Dağa kaçtı.
Dağ nerde?
Yandı bitti kül oldu.


Çocukluğumda yaşadığım mahalledeki komşuluk çok özeldi. O zamanlar bazı komşularımızı akraba zannettiğimi söyleyebilirim. Bu yazıyı okuyan bir çok kişinin , şimdi çocukluğundaki komşuların olmadığını düşünüp “Nerde o eski komşular! O zamanlarda çat kapı komşuya gidilebiliyordu. Yapılacak bir iş imece usulü, toplanıp yapılıyordu. Öyle zamanlar olurduki bir bardak çay yalnız içilmezdi. Mutluluk ve hüzün akrabadan önce komşuyla paylaşılırdı” dediğini duyar gibiyim.


Benim çocukluğum müstakil bir evde geçti. Sokakta oynardı mahallenin tüm çocukları ve komşuların isminin sonuna anne eki koyardık. Komşu annelerimiz, bize kendi çocuklarıymış gibi bakarlardı. Birliktelik duygusunun yoğun olarak yaşandığı bir ritüeldi mahallece gidilen piknikler. Oyun arkadaşlarımla “Mahallenin gülü” adını verdiğimiz bir İsmail Amcamız yani komşumuz, kamyonuna bütün mahalleyi bindirip pikniğe götürürdü. Çocuklar hep birlikte şarkılar söylerdi kamyonun kasasında ve piknikteki eğlence bambaşkaydı.


Mahallemize fakir biri taşınsa bir hafta sonra herkes, onun ihtiyacı olan bir şeyler ayarlar onu üzmeden rencide etmeden, kendisine ablalık abilik yapacağını hissettirecek bir şekilde aralarından bir büyükle ona iletirlerdi.


Zamanımızın standart yapılarında insanlar, dört duvar ve bir kapı arkasında hüznü ve mutluluğu kendi başlarına yaşıyor (özellikle büyük şehirlerde). Çocuklarsa dört duvara mahkum olarak büyüyor. Oysa toprak havası ile harmanlanmış oyunların kokusu değil midir çocukluk?


Komşuluk ilişkilerine ilk perdeyi çok katlı binalar gerdi. Bu durumu Kapitalizm büyük bir besin kaynağı haline getirdi ve komşuluk; her toplumsal değer gibi, nostaljik zemine hapsedilmiş ezberci bir söylemle sınırları daraltılmaya çalışıldı.

Gelinen noktada ise; ikram ve temizlik kaygısı, başkasının çocuğunun yaramazlığına katlanamama gibi sığ kaygılar misafirlik anlayışını köreltmeye devam ediyor. Bu gidişe dur diyecek olan yine biz kadınlarız…Rotamız belli: Geçmişten bugünün şartlarında faydalanmak. Komşuluk kültürüne, örneğin “misafir umduğunu değil, bulduğunu yer” deyişindeki bilinci kavrayarak yaşamasına katkı sağlayabiliriz.


Hiçbir şey için geç değil. Birbirimize bu kadar çok ihtiyaç duyuyorken ve insan insansız olmaz hareketinde, iş yoğunluğunu bahane kılmadan sevgileri yarınlara bırakmayalım. Sancılarımız ortak iken neden ilk adımı hep komşudan bekliyoruz. O gülümsemediyse biz gülümseyelim… O selam vermediyse biz sunalım hatrı kırk yıllık olanı… Bir tabak kek ikram edelim. Bir tutam çiçek hediye edelim. Unutmayalım ki sosyal birlikteliğimizin dinamik oluşunu başta kültürümüze borçluyuz. Bu sebeple Türk toplumunda komşuluk bugün de çok önemlidir. Hepimiz biraz daha duyarlı olalım. Çocuklarımızı komşuluk ilişkilerinden mahrum etmeyelim.