Türkiye genelinde ve özellikle son günlerde marmara bölgesinde meydana gelen küçük şiddetli depremlerin büyük depremlerin habercisi olduğu söylentileri insanlar arasında büyük tedirginlik yaşanmasına neden oluyor.

Ancak uzmanlar, küçük şiddetli depremlerin büyük depremlerin habercisi olduğu söylentileri büyüklerin yanısıra özellikle çocukların ruhsal yapılarında ciddi zararlara yol açtığına dikkat çekiyor. Deprem söylentileri, çocuklarda huzursuzluk, davranışlarında değişimler, uykuda kabuslar, altını ıslatma, baş karın ağrısına kadar varan olumsuz etkiler ortaya çıkartabiliyor.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Servisi doktorlarından Psikiyatri Uzmanı İsmail Gökşen, depremle başa çıkmanın zor bir iş olduğunu, çocukların deprem olayının kendisinden korkabildikleri gibi, bu olayın yaşamlarında yol açacağı değişikliklerden, belirsizliklerden ve sorunlardan da korkabildiklerini açıkladı. Deprem ve deprem söylentilerinin çocuğun yaşadığı sıkıntılı davranışlarda değişmelere ve bir takım belirtilere yol açabildiğine değinen İsmail Gökşen şu bilgileri verdi:

"Anne - baba panik içindeyse çocuk daha çok panik yapar. Karamsar ve çökkün olursa çocuk da olumsuzluklardan etkilenir. 6 yaş öncesi duygular zor dile gelir. 6 yaş çocukları korkusunu okula gitmek istemeyerek gösterirken, ergenlik çağındaki bir çocuk korkusunu açıkça göstermekten kaçınabilir. Okul başarısı düşer. Sık sık tartışmalara girebilir." Gökşen, depremden etkilenen çocuğun yaşayabileceği sıkıntıları ise şöyle sıralıyor. Depremin tekrarlayacağından, sık sık sinirlenme, ağlama, sızlanma, yerinde duramama, daha hareketli,yağmur gök gürültüsü ve fırtınadan korkabilir. Uykuda kabuslar görebilir. Parmak emme, altını ıslatma, baş-karın ağrısı, uyku düzensizlikleri görülebilir."

Deprem korkusundan çocukları kurtarmak için onları bilgilendirmenin önemine vurgu yapan İsmail Gökşen, onlara destek olmak, yaraları sarmadan görev vermek zorlukları birlikte aşabilmek, birlik beraberlik duygusunu yaşamanın çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Gökşen, ebeveynlere seslenerek, deprem korkusunu yaşayan çocukların açıkça bu korkusunu dile getiremeyeceğini ifade ederek, neler yapılabileceği hakkında şu bilgileri veriyor. Çocuklarınızın ellerinden tutun, konuşurken diz çöküp göz hizasına gelmeye çalışın, sorulara doğru ve basit cevaplar verin, güven verici 'seni seviyorum', 'seni koruyacağım' diyerek kucağınıza alın, sarılın ve rahatlamasını sağlayın. Uykudan önce çocukla fazla zaman geçirin. Gerginlik azaltıcı faaliyetler düzenleyin. Çocuğunuzu oyundan uzaklaştırmayın.