Kız bebeklerde idrarın çıktığı yer, genital organ olan “vajina” ve kakanın çıkartıldığı “anüs” anatomik olarak birbirine çok yakındır. Genital yapının bu özelliği nedeniyle, kız bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ve “vajinitis” denilen genital bölge enfeksiyonu gelişme riski fazladır. Bu yüzden bu bölgeyi temizlerken, silme işleminin önden aşağıya ve arkaya doğru yapılması gereklidir. Temizlik sırasında bebeğin bacakları hafifçe kaldırılıp açıldıktan sonra, Islak Temizleme Mendilleri ile, genital bölgenin üstünden başlanarak, aşağıda bulunan “anüs” bölgesine doğru yavaşça silinmeli ve bir daha kullanılmamak üzere atılmalıdır. Kaka bulaşmış bir pamuk parçası bir daha asla cilde sürülmemelidir. Bu işlem temizlik sağlanıncaya kadar birkaç kez tekrarlanır. Eğer silme işleminin yeterli olmayacağı düşünülüyorsa, bebeğin bez bölgesi yine önden arkaya doğru akarsu altında yıkanabilir.

Bu noktaları atlamayın:
• Bebeklerin günde altı-sekiz defa idrar yaptığı, bir-iki defa dışkı yaptığı dikkate alınacak olursa, saat başı ya da iki saatte bir bebeğin altının temizlenmesi gerekmektedir.
• Bebeğinizin altını Islak Temizleme Mendilleri ile sildikten sonra poposunu kuruması için bir-iki dakika açık tutun. Bezini kapatmadan önce mutlaka Pişik Kremi’ni, cildinde ince bir tabaka halinde kalacak şekilde sürüp bezini öyle kapatın.
• Alt temizliğinin bebeğin hassas cildine zarar verilmeden yapılması son derece önemlidir.

Sadece su ile yapılan alt temizliği cildin kurumasına neden olabilir. Bebeğinizin cildini, losyon veya krem içeren, kalın ve dayanıklı temizleme mendilleri ile temizlediğinizde, bakımını da sağlamış olursunuz.