Neyin yapılıp, neyin yapılmayacağını ya da nasıl yapılacağını bebeğe anneleri gösterir ve öğretir. Bu annenin yoludur .

ABD’de son 10 yıldır, Anne - Bebek Psikoterapisi gündeme gelmeye başladı. Bebeğin dünyaya geldiği andan itibaren anne ya da ilk bakıcısı ile olan ilişkisi, anne bebek iletişimi ve etkileşiminin bebeğin dünyasında taşıdığı önem özellikle vurgulanmaktadır.

Daniel Stern "Bir Bebek Doğdu" isimli kitabında, " Bir bebek doğduğunda bir de anne doğar" der.
Bertnard Cramer ise İstanbul'da verdiği Anne - Bebek Psikoterapisi seminerlerinde " Bir bebek doğduğunda anne ona iki yanında meşaleler yanan bir yol açar. Bu annenin yoludur " demiştir. Anne ve bebek arasında sürekli bir etkileşim oluşur, bu bir "lisan"dır. Her anne ve bebeğin anlaştıkları bir dil organizasyonu vardır ve bu dilden ilerde sosyal ortam davranışı çıkar.

Neyin yapılıp, neyin yapılmayacağını ya da nasıl yapılacağını bebeğe anneleri gösterir ve öğretir. Bu annenin yoludur ve bu etkileşim pek çok mesaj içerir.

Anne - Bebek Psikoterapisinde terapistler bebeğin anneyle iletişimini, etkileşimini ve duygulanımını izleyerek çıkabilecek sorunlarda yardımcı olmaktadırlar. Annenin bebeğe ilettiği sözsüz temas, iletiler, annenin kaygı ve sevinci bebeğe geçecektir. Örnek olarak; bir anne bebeği altı aylık olduğunda çalışmaya başlar ve bebeğinin geceleri çok ağladığını söyleyerek terapiste başvurur. Terapist anneyi ve bebeği inceledikten sonra anneye ne kadar kaygılı olduğunu gösterir. Anne çalışmaya başladığı için bebeğini ihmal ettiğine dair suçluluk duyguları ve kaygı hissetmeye, bebeğine gündüz veremediği ilgiyi gece vermeye çalışarak, sık sık bebek uyurken odasına girmeye başlamıştır. Annenin kaygı ve tedirginliğini hisseden bebek, burada geceleri ağlamaya başlamaktadır. Terapist annenin kaygıları üzerine çalışmış ve bebeğin gece ağlamaları kesilmiştir.

Cramer anne en çok hangi alanda çatışma ve kaygı yaşıyorsa bebeğine de bu duyguları aktardığını söylüyor. Cramer bebeklikten itibaren her şeyi anne ve babadan öğrenerek hayata başlandığını ifade ederek şöyle özetliyor. Bazı çocuklar ailenin verebileceğinden daha fazlasını isterler. Bu çocuklar bu tutumu, maço diye tanımlanan ve ailesinin verebileceklerinden daha fazlasını isteyen babalardan öğrenirler. Bazı çocuklar da, boyun eğen, gizli iş yapan, olduğundan farklı gösteren, sinsi davranan annelerden de bu davranışı öğrenirler ve özdeşleşirler. Babanın egemen gözüktüğü ama aslında kadının egemen olduğu örnekler de vardır ve bu kadınlar her şeyi gizli yapmaktadırlar. Kız ya da erkek çocuk da annenin babadan gizlemesi öğrenerek kadınlıkla özdeşleşirler (veya tersi de olur). Burada kadın sinsi davranarak güvenliği seçer, çocuk da bunu anne ya da babasından öğrenmiştir. Bu durum Psikolojide kuşak geçişleri olarak tanımlanmaktadır.

Anne bebek psikoterapisinde Cramer kuşak geçişleri, annenin fantezileri ve annenin çocuğa yansıttıkları üzerinde çalışarak bebeğin sağlıklı psikolojik gelişimi üzerinde durmaktadır.

Ülkemizde henüz son 2 yıldır Anne - Bebek Psikoterapisi yapılmaktadır.