Anneleri en çok zorlayan konulardan birisi hiç kuşkusuz bebeklerin geceleri sık sık uykudan uyanmalarıdır. Konunun uzmanları 'bebek ağladığında karnının tok, altının kuru olduğundan ve sancısının da olmadığından eminseniz, yattığı odanın kapısını kapatıp kararlı bir şekilde yanından uzaklasın, bir süre sonra ağlaması kesilip uyuyacaktır' diyorlar.


babysleep - Anneler bilir; bebeğini sallayarak uyutur

Yeni doğan bebekler günün yaklaşık % 80'ini kısa aralıklarla uyuyup uyanarak geçirirler. Bir aylık olduktan sonra da, uyku süreleri günde 3 - 4 saatlik kestirmelere ve 5-6 saatlik deliksiz bir gece uykusuna dönüşerek azalmaya başlar.

Yaşadığımız çağda her ne kadar artık anneler çocuklarını kitaplardan okudukları bilgilerle büyütmeye çalışıyorsa da, 20. yüzyılın son çeyreğinden önce doğan bebekler annelerinin kucaklarında, ayaklarında veya bir beşikte sallanarak uyutulup büyütüldüler.

Bebeklerin herhangi bir şekilde sallanarak uyutulmalarına, bilim adamları 'vestibular uyarı' adını veriyor. Gerçi anneler binlerce yıldır bebeklerini kucaklarında, ayaklarında ya da beşiklerde sallıyorlar ama bu konu araştırmacıların daha yeni yeni ilgisini çekmeye başladı. Anneler sallamanın bebeği sakinleştirip uyuttuğunun farkında, ancak uzmanlar bunun ayrıca bebek gelişimi içinde çok faydalı olduğu konusunda birleşiyorlar.

İç kulak, işitme ve denge sağlayan organları içeren iki bölümden meydana gelir. İşitme ile ilgili hiçbir fonksiyonu olmayan ikinci bölüm sadece dengeyle ilgilidir. İçi sıvıyla dolu yarım daire şeklindeki üç kanaldan oluşan bu bölüme 'vestibular labirent' denilir.

Buradaki hücreler, başın en küçük hareketi ile çalkalanan iç-kulak sıvısının çırpıntılarıyla uyarılarak başın açısal hareketini anında beyne iletirler ve görme duyusunun da yardımıyla dengenin sağlanmasına yardımcı olurlar. Çok hızla dönüp aniden durduğunuzda, iç kulak kanallarındaki sıvı hala dönmekte olduğundan baş dönmesi denilen durum oluşur.

Vücut sallanırken gözler sabit bir noktaya baktığında ya da kapalı olduğunda, beyine hareket olmadığı sinyali gider. Bu iki sinyal arasındaki fark, deniz tutmasında olduğu gibi bir çeşit baş dönmesi oluşturur ve uyku getirir. Uykunun gelmesi fiziksel bir ihtiyaç olarak değil tamamen beynin aldığı sinyallerle oluşan bir durumdur. Bu yüzden, sürekli hareket halinde olan, başka şeylerle meşgul, örneğin elindeki bir oyuncakla haşır neşir bebeği sallayarak uyutmak zordur.

Araştırmalar, düzenli olarak içkulak vestibular sistemi uyarılan bebeklerin daha çabuk geliştiklerini, daha erken oturup, ayakta durmaya başladıklarını gösteriyor. Salıncakta, kucakta veya ayakta sallanan bebeklerdeki reflekslerin, uyarı almayan bebeklere oranla daha hızlı gelişmeleri araştırmacıların dikkatini başka bir yöne, önemli bir çocuk sorununa yöneltmesini sağladı.

Hiperaktif olarak tanımlanan aşırı hareketli, devamlı hayal gören, dikkatini bir konuda uzun süreli odaklayamayan ve yeteneklerini geliştiremeyen bu çocukların vestibular sistemlerinde bazı bozukluklar tespit edildi. Yapılan çalışmalar, olan beyin felci geçirmiş veya mongoloid olan çocukların vestibular uyarı ile daha hızlı gelişebildiklerini ortaya koyuyor.

Araştırmacıların henüz farkına vardıkları bebekleri sallayarak büyütmenin yararlarını anneler, insanlık tarihinin başlangıcından itibaren annelik içgüdüleri ile hissetmişlerdi. Elbette burada bebeğin anne kucağında sallanırken, onun sesi ve kokusu ile hissettiği mutluluk ve güven duygusunun etkisini de unutmamak lazım.