Hamileliğin belki de en zevkli kısmı karnınızdaki bebeğin hareket ettiğini hissetmek ve onun canlı bir varlık olarak gelişimini sürdürdüğünü bu sayede bilmektir.
Bebeğin ilk hareketlerini hissetmek, tüm anneleri heyecanlandıran keyifli bir olaydır. VKV Amerikan Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu'yla bebeğin anne karnındaki hareketleri hakkında eni konu konuştuk.

Ultrasonda Merhaba
Karnınızdaki bebek, hamileliğin 7-8. haftaları gibi çok erken bir dönemde hareket etmeye başlar. Anne adayı olarak bunu ultrasonda görebilmenize rağmen onun hareketlerini genelde 16-22. haftalar civarında hissetmeye başlarsınız.

Deneyimli Annelerin Farkı
Deneyimli anneler bebeklerinin ilk hareketini, acemi anne adaylarına göre genelde daha erken hisseder. Bunun nedeni deneyimli annelerin bebek hareketlerini bağırsak hareketi gibi diğer karın içi hareketlerden ayırt edebilmeleridir. Anne adayının vücut yapısı da bebek hareketlerinin hissedilmesinde önemli rol oynar. Zayıf anne adayları kilolulara göre bebeklerinin oynadığını daha erken dönemde fark eder. Benzer şekilde birden fazla sayıda bebeğe hamile olan anne adayları da bebek hareketlerini daha önce hissedebilirler.

İlk Hareketler
Kadınlar bebeklerinin ilk hareketlerini hissetmeye başladıklarında bunu değişik şekillerde tarif ederler. Karnın içinde mısır patlıyormuş, küçük bir balık yüzüyormuş ya da kelebek kanat çırpıyormuş şeklindeki tarifler en sık kullanılan benzetmelerdir. Başlangıçta gaz ya da bağırsak hareketi ile karıştırılan bu ilk hareketler, daha düzenli şekilde fark edilmeye başlandıktan sonra kolayca diğer hareketlerden ayırt edilebilir. Bu erken hareketler, ayakta değil otururken ya da yatarken fark edilebilir.

İkinci Üç Ayda Artıyor
Başlangıçta bebeğin hareketlerinin sayısı az ve araları açıktır. Bir gün birkaç hareket hissederken ertesi gün hiç hareket hissetmeyebilirsiniz. Bebeğiniz sürekli ve düzenli bir şekilde hareket etmesine karşın bu hareketlerin çok büyük bir kısmı sizin hissedebileceğiniz kadar güçlü değildir. Ancak ikinci üç ayın sonlarına doğru hareketler, daha düzenli ve güçlü hale gelir ve sizin hissettiğiniz hareket sayısı da artar.

Her Bebeğin Temposu Farklı
Diğer hamileler ile kıyasladığınızda sizin bebeğinizin hareketlerinin farklı olduğunu görürseniz, endişelenmeyin. Her bebeğin kendine özgü bir hareket düzeni vardır. İkiz ya da üçüz hamileliklerde de her bebeğin hareket düzeni farklıdır. Plasentanın ön tarafta yerleştiği durumlarda da hareketler daha az hissedilebilir. Yine her anne adayının vücut yapısı farklı olduğundan başka anne adayları ile kıyaslama yapmak çoğu zaman doğru değildir. Aynı anne adayının iki hamileliğindeki bebek hareketleri de farklı olur.

Bebek Hareketi Sayma
Doğal olarak anne adaylarını en fazla endişelendiren konu, bebeklerinin iyi ve sağlıklı olup olmadığıdır. Bebeğin içeride keyfinin yerinde olup olmadığı konusunda fi kir verebilecek bir yöntem var: Hareketlerini takip etmek, saymak.

Son aylara dikkat!
Gerçekten de hamileliğin son üç aylık dönemine girdiğinizde gün içinde bebeğinizin hareketlerini takip etmek ve saymak, onun karnınızda iyi olduğunu göstermesi açısından önemli ipucu verebilir. Bunun için ideal olan, genelde en çok aktif olduğunu bildiğiniz günün hemen hemen aynı saatlerde sayma işlemini yapmak. Bu işlemi yemek sonrasında yapmak daha avantajlı. 28-30. haftadan önce ise bebek hareketlerini saymaya çalışmanın pek bir anlamı yok.

Hadi sayalım!
En sık kullanılan yöntem oturur ya da sol yana yatmış pozisyonda iken hareketleri saymak. Vücut hareketi, seğirme, tekme gibi tüm hissedilebilen hareketler geçerlidir. Bebeğiniz bu şekilde saatte dört, beş hareket yapıyorsa ya da iki saat içinde fark edebildiğiniz hareket sayısı on civarındaysa sorun yoktur. Bebeğinizin hareketleri azalmış gibi görünüyorsa, beş, on dakika yürüyün, meyve suyu, tatlı, çikolata gibi bir şeyler atıştırın, iki, üç bardak su için ve yeniden deneyin. Hamileliğin son dönemlerinde hareket sayılarında belirgin bir azalma fark ederseniz ve iki saat içinde hissettiğiniz hareket sayısı ondan az ise doktorunuza bilgi verin.