Bireylere psikolojik danışmanlık hizmeti veren DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü, 5 senedir sürdürdüğü Bilgi Paylaşım Toplantıları'nda, katılımcıların istekleri doğrultusunda seçilen konularda, tüm dünyada bilimsel olarak belirlenen son uygulamalar hakkında katılımcıları aydınlatıyor.

18 Mart 2009 Çarşamba günü, 15.00-16.30 saatleri arasında, Uzman Klinik Psikolog Olcay Güner, boşanma kararı her ne kadar anne babaların aldığı bir karar olsa da çocukları da çok yakından etkilediğinden, bu sürecin, çocukların ruhsal sağlığını gözetme amacıyla nasıl kontrol altına alınabileceğini, sağlıklı bir boşanmanın nasıl gerçekleştirilebileceğini, biten “eşlik” rollerinin nasıl yalnızca “ebeveynlik” rolleriyle devam edebileceğini anlatacak.

Toplantıda, sağlıklı boşanmanın en önemli parçalarından biri olan 'boşanma kararının çocuğa söylenmesi' konusu yanı sıra, boşanma sürecinden sonra oluşan iki ayrı ailede çocuğa sağlıklı bir ortam oluşturmanın yollarından bahsedilecek.

Boşanma konusu hakkında yorum yapan Uzman Klinik Psikolog Olcay Güner, şunları belirtti; 'Boşanma eylemi bir saatli bomba da olabileceği gibi, daha mutlu yaşama açılan bir geçit de olabilir. Evlenmek nasıl sadece iki yetişkinin kararı ise, boşanmak da sadece iki yetişkinin alabileceği bir karardır. Ancak bu karar, çocuklu ailelerde, çocuğun hakları da gözetilerek uygulanmalıdır. Ve şu tartışmasız bir gerçektir: Çocuklarımız var ise boşanabilir, eş olmaktan vazgeçebiliriz ama ebeveyn olmaktan vazgeçme şansımız yoktur. Boşanma sadece iki ayrı aile olmamıza yol açar.'