Annelerin en büyük endişelerinden biri emzirme dönemi bittikten sonra başlar. Çocuk hiçbir şey yemiyor. İştahsız. Beslenmiyor. Yemek yemeyen bir çocuk düşüncesi annelerin ve büyük annelerin büyük sorunudur. Çocuğun yeterince beslenemediği kaygısı biraz da çocuğu yeteri kadar besleyemediği kaygısından kaynaklanır. İyi anneliğin toplumca ölçütlerinden biri çocuğun gürbüz görüntüsüdür. Cılız hastalıklı bir çocuk sizin çocuğu iyi besleyemediğinizi gösterir.

Sevgili anneler. Hep hatırlayın ki dünya üzerindeki tüm çocuklar ve hatta tüm insanlar içgüdüsel olarak ihtiyaç duydukları gıdayı alırlar. Çocuk mutlaka yer. Siz bu konuyu takıntı haline getirdikçe çocuk sizin endişenizi hisseder ve bir problem olduğunu düşünür. Olayları akışına bırakın. Çocuğun acıkmasına izin verin. Açlık en temel içgüdüdür. Herkes acıkır. Yeter ki acıkmasına izin verelim. Çocuk her şeyi yemeyebilir. Siz her şeyi yiyor musunuz? Sizin de sevdiğiniz az sevdiğiniz ve hiç sevmediğiniz gıdalar yok mu? Peki çocuğun damak zevki neden olmasın. Bir besin ögesi farklı tatlardaki değişik pek çok değişik yiyecekte bulunur. Hepsini bir tüketmek gerekmez. Rahat olun. Endişelendiğiniz şey doğanın dengesine ters. İnsanlar yemek yer ve bulacak yiyeceği varsa kimse açlıktan ölmez. Eğer bu kaygıyı içinizden atamıyorsanız bu çocuğun değil sizin sorununuzdur. Psikolojik yardım alarak rahatlayın.Çocuğunuzun kendi başına yemesine izin verin. İlk başlarda ortalık biraz kirlenebilir. Bunun bir önemi yoktur. Önemli olan çocuğun bu beceriyi kazanmasıdır. Eğer izin vermezseniz okul çağına geldiğinde hala kaşık kullanmayı bilmiyor olacaktır. Çocuk doyma miktarını bilir. Doyduğunu söyleyen çocuğa ‘hayır doymadın iki köfteyle doyulmaz’ demeyin. Böyle bir yaklaşım çocukta güvensizlik oluşturur. ‘Ben ne zaman doyacağımı bilmiyorum annem biliyor’ şeklinde bağımlı kişilik oluşmasına neden olur.


Sofra disiplini: Yemek hazırladıktan ve sofrayı kurduktan sonra çocuğunuzu sofraya davet edin. Gelmezse ısrarcı olup da sinirlerinizi yıpratıp ortamı germeyin. Uygun bir dille ‘şu an yemek zamanı sofraya gel. Eğer karnını doyurmazsan bir sonraki yemek zamanına kadar beklemek zorundasın’ deyin. Eğer sofraya gelmezse tutarlı davranın ve ona öğün arasında yemek hazırlamayın