Bebeklerin Altlarını Kirletmesiyle Oluşan Pişikleri Önlemenin Ön Kolay Yolunun Sık Sık Bez Değiştirmek Olduğu Belirtildi.

Bebeklerin altlarını kirletmesiyle oluşan pişikleri önlemenin ön kolay yolunun sık sık bez değiştirmek olduğu belirtildi.
Bebeklerin altının temizlenmesinde kullanılan parfümlü ürünler ya da pudranın yan etkisinin olabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, sadece sabunlu su tavsiye ediyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Turgay Baz, altları geç değiştirilen bebeklerin popolarında pişik adı verilen kızarıklıklar ve tahriş oluştuğunu söyledi.

Bebeğin altının kuru tutulması gerektiğini ifade eden Dr. Baz, kullanılan bebek bezlerinin sık sık değiştirilmesi halinde pişik görülmeyeceği için başka hiçbir ilaca ihtiyaç duyulmayacağını kaydetti.
Sık değiştiremeyen annelerin ise, pişikleri önlemek için pudra ya da parfüm içeren ürünler kullandığına dikkat çeken Baz, bu uygulamanın yanlış olduğunu dile getirdi.
Bebeğin kirli altını temizlemenin en etkin yolunun sabunlu su ile yıkamak olduğunu aktaran Baz, şöyle konuştu: "Bazı anneler kokulu sabun ya da alkol içeren ürünler kullanıyor. Bu ürünler de pişikleri önlemediği gibi pişiğe neden olabilir. Pişik durumunda sadece sabunlu su kullanılmalıdır. Ayrıca bebeğin altının değişimi sırasında 10-15 dakika süre ile bez bağlanmadan, bebeğin altının açık olması ve hava ile teması da gerekmektedir. Bebeğin bezi de biraz gevşek bağlanmalı. Sızdırmayı önleyen muşamba benzeri ürünlerin kullanılması da, hava girişini engelleyeceği için sakıncalıdır."
Pişik için eczanelerde satılan kremlerin de kullanılabileceğini vurgulayan Baz, pişiklerin uzun sürmesi durumunda doktora gidilmesi gerektiğini belirtti.
Dr. Baz, şöyle devam etti: "Pişik ilerledikçe cilt, daha parlak kırmızı bir renk alır. Kasıklar kızarır. Kırmızı lekeler artar. Çok ağrılı hale gelir, kaşıntı olabilir. Özellikle pişik kremlerine rağmen 3-4 gün devam eden durumlarda maya yada mantar enfeksiyonu olabilir. Eğer pişik alanlarında sivilcemsi yapılar, küçük kabarcıklar görülüyorsa mutlaka hekime gidilmeli."