Bebeğinizle çıkacağınız tatile iyi hazırlanmanız çok önemli. Tatilde gereksiz sorunlar yaşamak istemiyorsanız, bebeğinizin beslenme ve uyku düzenini kesinlikle bozmamaya özen gösterin

Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci, bebekle çıkılan tatilin püf noktalarını anlattı:

Tatile çıkarken yanınıza ateş düşürücü şurup, yara bandı, cımbız, dijital termometre, sinek kovucu losyon, güneş koruyucu krem, antiseptik solüsyon, steril gazlı bez, alerji ve ishal ilacı alın.

Tatil köyü seçin
Tatilde çocuğunuz hastalandığında, en yakın sağlık kuruluşuna çocuğunuzu götürebilecek bir tatil yeri seçmenizde fayda var.
Bebekle tatile çıkmadan önce mutlaka doktorunuz ile görüşün ya da çocuğunuzu kontrolden geçirin.
Çocuğunuzla, hiçbir sosyal olanağı bulunmayan bir otel yerine, her şeyin düşünüldüğü bir tatil köyünde daha rahat edersiniz.
Sinekler tatilin diğer misafirleri olabilir. Cibinlik bebekler için uygundur. Kapalı alanda sinek kovucu sprey kullanmak sakıncalıdır. Bebekler için, sineğe karşı, zararı olmayan, kimyasal içermeyen doğal limon çiçeği içeren spreyler kullanın. Ayrıca sinek ve böcek gelmesini engelleyen, kolayca bacağa takılabilen, bebekler için zararsız bantlar da kullanım kolaylığı sağlar.
Havuzdaki aşırı klora bağlı oluşabilen göz alerjileri, enfeksiyonları ve mantar hastalıklarına karşı yanınıza ilaç alabilirsiniz. Tatilde enfeksiyonlardan korunmak için beslenme ve uyku düzeninin bozulmaması unutulmamalıdır.


Vapuru Tercih Edin

Çocuğunuzla yolculuk için araba veya uçaktansa, tren ve gemiyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede çocuklarınızla birlikte daha rahat hareket olanağına sahip olursunuz. Bu da daha konforlu yolculuk yapmanızı sağlar.
Tatile çıkmadan önce çocuğunuzun aşılarının tam olduğuna dikkat edin (özellikle Hepatit B ve Hepatit A aşıları). Yurtdışı tatilleri içinse hazırlığa daha önce başlamanızda fayda var. Ekstra aşılama gerektiren ülkelere tatile gidecekseniz, çocuğunuzun aşılarını en az 10 gün önceden tamamlayın.


Uçak ile seyahat

Çocuklar ve bebekler uçaktaki basınçtan çok etkilenir. Orta kulak basıncını dengelemek için, iniş ve kalkışta bebeklerin emzirilmesi, büyük çocuklara da sakız çiğnetilmesi faydalı olacaktır.
Bebeğin uçağa binebilmesi için en az yedi günlük olması şarttır.
İki yaşından küçük bebekler, kucakta seyahat etmelidir.
Uçak biletinizi alırken uçuşunuzu yoğun olmayan saatlere ayarlayın.
Koridor tarafındaki koltukları tercih edin.Arabada saat başı mola


Bir saatten uzun bir araba yolculuğuna çıkacaksanız, şu önlemleri alabilirsiniz:
Araba koltuğuna bebeğinizin ilgisini çekecek oyuncaklar alın. Arka koltuklara renkli kurdeleler bağlayın ya da çocuğunuzun çok sevdiği bir resmi karşısına asın.
Araba yolculuklarında termos içinde su bulundurun.
Karayolu ile yolculuk yapan anneler, her yarım saatte bir bebeklerini emzirmelidir.
Bebek arabada uyumuyorsa, her bir-bir buçuk saatte bir mola verin.
Arabanın camlarına gölgelik koymak, bebeklerin güneşten rahatsız olmasını engelleyecektir.
Yolculuk sırasında yanınızda kavanoz mama ve bisküvi bulundurun. Islak mendil bulundurmak da işinizi kolaylaştıracaktır.
Seyahate çıkmadan önce arabanın detaylı temizlenmesi, klimasının kontrol edilmesi ve toz tutmayan paspas kullanılması da gerekmektedir.