b2141a968e0eec54d15e1f5b5f16183e - Anne Sütü Mucizesi...Gerçek bir hazine olan anne sütü, idrar yolu enfeksiyonuna karşı da koruyor...

“YENİ doğan bebek ve küçük çocuklarda, mikropların doğrudan böbreğe ulaşması önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir” diyen Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan, çocuklarda idrar yolunda oluşan enfeksiyonun ihmal edilmesi halinde kalıcı hastalıkların meydana gelebileceğini söyledi. Karaaslan, anne sütünün idrar yolu enfeksiyonlarından koruyucu etkisine ve emzirmenin önemine dikkat çekti.

GERÇEK HAZİNE

Doç Dr. Neşe Karaaslan’a göre; 0-6 ay arası idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile hastaneye yatırılan bebekler arasında yapılan bir araştırmada, anne sütü alanlarla almayanlar karşılaştırıldığında, almayanlarda idrar yolu enfeksiyonu görülme oranının 5 kat daha fazla olduğu ispatlanmıştır. Anne sütünün, ilk 6 ayda böbrek enfeksiyonlarından koruyucu etkisinin yanında, uzun süreli etkilerinin de olduğu düşünülmektedir. Bağırsak florası üzerinde olumlu koruyucu özelliğinin yanında, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan “E.coli” isimli bakterinin etkisini azaltıcı özelliği de bulunan anne sütü, gerçek bir hazinedir.

GELİŞİM BOZUKLUĞU UYARISI

İdrar yolu enfeksiyonunun en önemli nedeni, “E.coli” mikrobunun idrar yollarına bulaşmasıdır. Hijyenik kurallara dikkat edilmemesi, genital bölgenin temiz tutulmaması, bez kullanımı, dışkılı bezlerin hemen değiştirilmemesi, ishal ve pişik gibi durumlarda mikropların idrar yollarına girişinin kolaylaşması, bu hastalığın nedenleri arasındadır. Bu enfeksiyonu geçiren çocukların yüzde 50’lik bölümünde idrar yollarında gelişimsel bozukluklar bulunmaktadır. İdrar kültürü yaptırılması, idrar yolu enfeksiyonu tanısı konulmasının en önemli yoludur. İdrar yolu enfeksiyonunun geç ya da yetersiz tedavisi; hastalığın tekrarlamasına, idrar yollarında anormallik ve böbrek iltihabı gibi tehlikelere yol açabilir. Böbrekte hasar bırakan iltihap, ileri yaşlarda yüksek tansiyon, böbrek yetersizliği, büyüme geriliği, kansızlık ve gebelik zehirlenmesine neden olabilir.