Hamilelik misler gibi kokmanıza engel değil. Önemli olan sizi rahatsız etmeyecek ve hatta rahatlatacak doğru kokuyu bulmanız. Hamilelik döneminde parfüm kullanmak sakıncalı değildir ancak kokulara karşı hassasiyet geliştiğinden bazı parfümler midenizin bulanmasına, başınızın dönmesine, gerginleşmenize ve hatta baş ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan bir parfüm keşfedene kadar kokulardan uzak durmanız pek çok rahatsızlığı da gereksiz yere yaşamanızı önleyecektir. Hamile kadınları rahatlatan kokular Daha hafif ve parfüme göre daha az alkol içeren kokulu vücut spreyleri ve losyonlar hamilelik döneminde daha çok tercih ediliyor. Hatta mentol, zencefil ve kakule gibi bazı kokular bulantıları önlemeye dahi yardımcı olabiliyor.

Portakal çiçeği ve mandalina rahatlatıyor
Ayrıca hamile kadınların çoğu portakal, portakal çiçeği ve mandalina gibi narenciye kokularının bulantıların geçmesine yardımcı olduğunu ve rahatlatıcı, tazeleyici ve canlandırıcı bir etki yarattığını düşünüyor. Deneyebileceğiniz diğer hafif koku seçenekleri ise lavanta, gül ve papatya kokuları.

Bitki yağlarını kullanmayın
Bitki yağları (esansiyel yağlar) ise vücut spreyleri ve losyonlarından farklıdır. Bitki yağları bitkilerden elde edilen kokulu ve konsantre sıvılardır.

Bazı bitki yağlarının hamilelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez ve cilde uygulandığında toksik etkilere yol açabilir. Bu nedenle hamilelikte bitki yağlarının kullanımından kaçınmanız gerekir.