43575 - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor

Britanyalı bilim adamlarının yaptıkları araştırmadavirgul - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor gebelikleri sırasında sigara içen kadınların çocuklarınıvirgul - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor ergenlik döneminde psikoza girme riskine soktukları belirlendi.

Britanya'daki 4 üniversiteden araştırmacılarvirgul - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor 12 yaşındaki 6356 çocuk üzerinde yaptıkları araştırmadavirgul - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor çocukları halüsinasyon ve kuruntu gibi psikotik semptomlar açısından değerlendirdi.

British Journal of Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmadavirgul - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor bu çocukların yüzde 11'inin (734 çocuk) kesin veya şüpheli psikoz semptomlarından muzdarip olduklarıvirgul - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor psikozluların yüzde 19'unun annelerinin hamilelikleri sırasında sigara içtiği belirlendi.

Araştırmayı yöneten Cardiff Üniversitesi Tıp Okulu'ndan psikiyatr Stanley Zammitvirgul - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor anneler ne kadar çok sigara içerlerse çocuklarının psikotik semptom göstermesi riskinin o kadar fazla olduğunu söyledi.

Zammitvirgul - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor "Tahminimizcevirgul - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor bu gruptaki çocukların yüzde 20 kadarıvirgul - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor anneleri sigara içmeseydi psikotik semptom göstermeyecekti" dedi.

Annenin sigara içmesiyle çocuğun psikoza girmesi arasındaki bağlantının nedeni açık değil ancak Zammit bununvirgul - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor anne karnında tütüne maruz kalmanın bebeğin dikkatvirgul - Hamilelikte sigara bebeği delirtiyor idrak ve tepki yetenekleri üzerinde etkisinden kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Daha önce yapılan araştırmalar da gebelikte sigara içen annelerin çocuklarının kalp rahatsızlıklarından ani bebek ölümü sendromuna ve düşük kilolu doğmaya kadar birçok riske maruz kaldıklarını göstermişti.