Değerli hissedilmek, kabul edilmek, sevilmek çocukların ileride okul başarısını, arkadaşlarına olan tutum ve davranışlarını olumlu yönde etkileyecek, kendisi ve çevresi ile barışık bir bireyin oluşumuna temel hazırlayacaktır.

cocuk3 - Çocuğunuz Kendine Güvensin!

Benlik saygısını güçlendirmenin yolları
Peki çocukta benlik saygısını güçlendirmenin ipuçları neler olabilir? Öncelikle çocuğun girişim yeteneğini kazanabilmesi için, küçük cesaret verici adımları birlikte atmak önemlidir. Çocuğun o an için beceremediği bir konuda, "Biraz beklememiz gerekli galiba, şimdi şunlarla ilgilenelim." diyerek onu yapabileceklerine odaklandırmak gerekir.

Bunun yanı sıra, potansiyelinin çok az olduğu konularda da farkındalığını artırmak, kendisini doğru tanıması hususunda yardımcı olmak önemlidir. Örneğin; müzik kulağı olmayan bir 6 yaş çocuğuna, provaları da izlediği halde, "Yuvanın yıl sonu gösterisi için bu şarkıyı senden daha iyi söyleyebilecek bir çocuk görmedim." demek, çocuğu boş yere pohpohlamak ya da yuva öğretmenine birtakım hediyeler alarak ısrar etmek son derece yanlış yaklaşımlardır! Arkadaşlarından az miktarda alkış alan 6 yaş çocuğu her şeyin farkındadır. Bu durumda çocuk kendinden beklentilerin çok fazla olduğunu düşünür ve inanır.

Psikolog Banu Beyaz: "Benlik saygısı için övgü mesajları çok önemli!"


Çocuğun benlik saygısının oluşumunda kilit noktanın anne-baba olduğunu ve küçük çocuklar için gelişmeye yönelik övgü mesajlarının önemini size örnekleriyle anlatmaya çalıştık. Şimdi de size onunla iletişim kurarken vermeniz gereken mesajlarla ilgili birkaç ipucunun yer aldığı küçük bir liste sunmak istiyoruz. Takdir edersiniz ki bu liste çok uzayabilir, hatta sayfalar sürebilirdi. Ancak devamını siz oluşturubilirsiniz.