Soru: Ben beş haftalık hamileyim ve bazı hafif kahverengi kan lekelerim var. Hastaneye gittim ve muayenede “aktif” kanamasız normal rahim boynu rapor edildi. Doktor, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için rutin bir kontrol takibi yapmak istediğini söyledi. İki ültrasondan (biri karın, diğeri vajinal) sonra doktorlar bana gebelik kesesi bulamadıklarını söylediler ve bu muhtemelen kötü bir yumurtadan ötürü düşük yaptığımı gösteriyor. Hiç kanama ve kramp olamadan ve tamamen kapalı bir rahim boynuna sahip olarak düşük yapmak mümkün mü? Üç haftalık bir hamilelikte gebelik kesesini gözden kaçırmış olabilmeleri olasılığı var mı? hCG’yi yeniden denemek için üç gün beklemek zorundayım ve kalbim kırık. Lütfen bana verebileceğiniz her tavsiyeyi verin, böylece kendimi hamileliğin bittiği olasılığına hazırlayabileyim.

Cevap: Sizin için ne kadar üzücü. Bunu yaşadığınız için çok üzgünüm ve kimsenin size kesin cevabı verememesinden dolayı da üzgünüm.

Evet, çok kanama olmadan, eğer birazcık da olsa embriyo tekrar emilmesi mümkündür. Daha muhtemeli, hiç embriyo olmamış olabilir veya kanama daha yeni başlayacak. Bir sonraki adetinizi normalden daha ağır veya “değişik” geçirebilirsiniz.

Üç hafta çok erken dediğinizde haklıydınız. Teknisyenin yeteneğine ve ekipman kalitesine bağlı ama sekiz ay sonra doğum için giden gebelik kesesinin olmadığı söylenen kadınlar tanıdım. Doktorunuz hamileliğinizin varlığını sürdürebildiğini anlamak için hCG seviyelerini ölçebilirdi.

Size istediğiniz “cevabı” veremediğim için üzgünüm ve nereden geçtiğinizi hissediyorum. Bu zor zamanınızda hep sizi düşünüyor olacağız.

Peg Plumbo, Psikiyatrist