Yapılan araştırmalar en çok yaralanmaların evde meydana geldiğini söylüyor. Özellikle yeni yeni yürümeye başlamış çocuklar için ev ve içindeki eşyalar büyük tehlikeler yaratabiliyor. Siz siz olun, önleminizi önceden alın. Bebeğiniz için evinizi güvenli hale getirin.

Çok beğenerek aldığınız ve evinizde en çok sevdiğiniz eşya olan sehpanızın gün gelip başınızın en büyük derdi olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bebek sahibi olmakla sadece yaşam tarzınız, kıyafetleriniz ya da uyku düzeniniz değişmez. Eviniz de değişir. İlk önce heyecan ve mutlulukla ona bir oda hazırlarsınız. İlk başlarda her şey yerli yerindedir. Ama bebek bu, hızla büyür. Odası ona yetmez olur. Etrafı araştırmak, merakla her şeyi ellemek, dokunmak, ağzına almak, minik keşiflerle dünyayı tanımak artık onun ivedi görevidir. Peki siz bu minik kaşifin acemi ama bir o kadar ısrarlı ataklarına hazır mısınız?

Sivri köşelere dikkat!

Bebeğiniz ister yürüsün ister emeklesin, mobilya köşeleri her zaman tehlikelidir. Sert ve sivri çıkıntılar hareketlerinde ve yürüyüşünde tam olarak koordinasyonu oturmamış bebeğinizi tehdit eder. Köşe koruyucular sehpa, dolap, televizyon sehpası gibi eşyalar için idealdir. Dolap kapakları ve çekmeceleri için tasarlanmış kilitler de açmaya meraklı minik parmakları korur. Ayrıca da çok değer verdiğiniz kimi eşyalarınızı bu minik dedektifin sakarlıklarından da koruyacaktır.

Diğer önemli nokta prizler. Elektrik yaşamımızın vazgeçilmezi. Aynı zamanda da tehdit edeni... Biz büyükler elektriğe temkinli yaklaşmak gerektiğini biliriz. En ufak bir müdahalede Önlemimizi alırız. Peki ya çocuklarımız? Onları olası tehlikelerden korumak bize düşüyor, özellikle prizlerin bir metreden aşağı olduğu evlerde priz kapağı kullanmak şart.

Pencere kilitleri de oldukça önemli. Çocuklar tırmanmayı, koltuk ve sandalyelerin üstüne tek başlarına çıkmayı severler. Sokaktan gelen sesler ise küçük çocuklar için ilgici çekicidir. Özellikle sıcak havalarda açık bırakılan pencereler önemli tehlike alanlarındandır. Basit bir şekilde pencerenize monte edebileceğiniz kilitlerle tehlikeyi en aza indirebilirsiniz.

Oda kapıları da dikkat edilmesi gereken bir başka alan. Kapı kolunu nasıl kullanması gerektiğini bilmeyen ya da kapıları itelemekten hoşlanan bebeğinizin minik parmaklarını kapı stoper’larıyle güvence altına alabilirsiniz. Bu basit aparatlar ayrıca küçük çocuğunuzun odada kilitli kalmasını da engelleyecektir.

Banyo ve mutfaktaki tehlikeler

Ev temizliğinde kullandığımız kimyasallar ya da kullandığımız ilaçlar çocuklarımız için büyük risk oluşturur. Haberlerde küçük çocukların bu kimyasallarla nasıl zehirlendiklerini ya da ellerini yüzlerini zedelediklerini mutlaka okumuşuzdur. Bu yüzden bu tür maddeleri çocukların ulaşamayacakları alanlarda saklamak, kilit altında tutmak gerekiyor.

Fırın ve ocaklar ise dikkat edilmesi gereken bir başka husus. Anne babalarını taklit etmekten hoşlanan minikler, onlar gibi yemeği karıştırmak ya da çaydanlıktan fincana çay koymak için dayanılmaz istek duyarlar. Sizin mutfakta olmadığınız birkaç dakika bile bu isteklerini gerçekleştirmek için onlara yetebilir. Bu yüzden çocuğunuzu mutfakta kısa süreliğine de olsa yalnız bırakmayın. Onun ulaşabileceği mesafede tencere, çaydanlık vs. bırakmayın. Gerekiyorsa ocak bariyeri ve fırın kilidi kullanın. Merdivenli evlerde, çocuk kapıları mutlaka düşünülmeli. Sekizinci ayından sonra emekleyerek hareket edebileceğini keşfeden bebeğinizin ilk deneyeceği şeylerin başında merdiven basamaklarını tırmanmak gelecektir.

Dikkatli anne babalar, sağlıklı çocuklar

Sonuç olarak çocuk sahibi olmak dikkat, özveri ve öngörü gerektiriyor. Çocuklarımızı bir fanus içinde büyütemeyeceğimize göre, onlar için en uygun yaşam alanlarını oluşturmak da bize düşüyor. Çocuğunuz henüz emekleme dönemine girmeden onun gelişimini engellemeyecek ama onu olası tehlikelerden koruyacak önlemleri almalısınız. Her daim onu göz hapsinde tutamazsınız ya da uzandığı eşyaları bir çırpıda ortadan kaldıramazsınız. Bu hem sizin için yorucu olur, hem de çocuğa fiziksel ve psikolojik anlamda zarar verebilir. Gereksiz koşuşturmalar ise bebeğinizle geçireceğiniz bu kısıtlı ve bir daha yaşanmayacak dönemlerin keyfini azaltır.