1267003032 full - Hamileyken stresten uzak durun
Kadınlarda hamileliği engelleyen birçok faktör var. Biri de stres. Aşırı stres doğurganlığı etkilyor.

Anne olmak istemesine rağmen yıllardır çocuk özlemini gideremeyen kadınların hamileliğini engelleyen birçok faktör var. Bunların en başında stres ve aşırı kilo geliyor.

Günümüzde kadınların çocuk planlarını kariyerlerinden sonraya ertelemeleri, doğurganlıklarını olumsuz etkileyebiliyor. Ancak doğurganlıkta tek belirleyici etken yaş değil. Kilo dengesinden, çevre koşullarına kadar birçok faktör doğurganlığı etkileyebiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aydın Arıcı doğurganlığı etkileyen çok sayıda bilinen yanlış olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'de ve dünyada birçok kadının, kariyerinde ilerledikten sonra çocuk sahibi olmayı tercih ettiğine değinen Prof. Arıcı, bu nedenle son yıllarda kadınların doğurganlığında azalma olduğunu vurguladı.

Yaşın yanı sıra aşırı kilonun da doğurganlığı etkileyen faktörlerden birisi olduğunu kaydeden Prof. Arıcı, hem testislerin hem de yumurtalıkların kilo durumundan olumsuz yönde etkilendiklerini açıkladı. Aşırı kilonun kadınların düzensiz yumurtlamasına, aşırı zayıflığın da hiç yumurtlamamasına neden olduğunun aktaran Prof. Dr. Arıcı, hamile kalabilmek için ideal vücut ölçülerinde olmak gerektiğini vurguladı.