Dut, vişne, dalak, karaciğer yemenin veya dokunmanın doğum lekelerine yol açtığı inancı tamamen yanlış!
Kaynak : yorumla.net - Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir. Uye Olmak Icin Tiklayiniz... Bebeğin dış görünümündeki sıradışılıkları anne adayının beslenmesiyle ilişkilendirmek doğru değildir. Bu sorunlar anne karnındaki enfeksiyonlardan, dış etkenlerden (radyasyon) ve genetik nedenlerden kaynaklanabilir.

Doğum lekeleri, tavşan dudak, kurtağzı gibi fizyolojik sıradışılıklar anne adayının hamilelik sürecindeki beslenmesinden kaynaklanmaz. Dut, vişne, dalak, karaciğer gibi şeyler yemek veya bunlara dokunmak, ciltte ben oluşumuna (nevüs), kırmızı gül (hemanjiyon) ve diğer doğum lekelerine yol açmaz. Bunlar tamamen asılsız ve yanlış inançlardır.Hamilelik boyunca doğal beslenmeye özen gösterilmeli ve rafine ürünlerden uzak durulmalıdır. Hamilelerin her besin grubundan eşit oranda almaları, tek yönlü beslenmeden kaçınmaları gerir. Ayrıca aşırıya kaçmadıkları müddetçe istediklerini yemelerinde bir sakınca yoktur.

Hamileliğin ilk günlerinden itibaren hekime başvurmak ve rutin kontrollere gitmek önemlidir. Bu tür kontrollerle gebelikte oluşabilecek patolojiler, hamileliğin nasıl bir seyir izleyeceği önceden tespit edilmekte ve ileride büyük sıkıntılara yol açacak problemlerin önüne geçilmektedir.

Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı, Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Başhekimi Op. Dr. Leyla Mollamahmutoğlu