Hamileyken sigara içmek ile bebeğe sigara içirmek arasında fark yok!

Giderek düşen sigaraya başlama yaşı, kadınların ve gelecek nesillerin sağlığını tehdit eder boyuta ulaştı. Özellikle gebelik sürecinde içilen sigaranın bebeğin sağlığı üzerinde ciddi sorunlar doğuruyor. Gebeyken sigara içmek ile yaşına girmemiş bebeğe sigara içirmek arasında bir fark yok.

Sigarayı azaltmak yetmiyor

Gebelik sürecinde anne adayları genellikle sigara miktarını azaltma yoluna gidiyor. Oysa ki, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne adayı, planlanan gebelikten 3-4 ay önce sigarayı tamamen bırakmalı. Sadece sigara alışkanlığından vazgeçmenin yeterli değil tabii. Alkol, demli çay ve kahve gibi alışkanlıkların da gebelik öncesi ve gebelik esnasında azaltılması gerekli.Sigara bebeğin damarlarını büzüştürüyor

Sigaranın içindeki maddeler bebeğin damarlarını büzüştürüyor, damarların büzüşmesi de bebeğin aldığı oksijeni azaltıyor. Hal böyle olunca bebek gelişemiyor küçük kalıyor. Sadece bebek küçük kalsa kavruk bir çocuk deyip geçilebilir fakat kendisiyle birlikte organları da küçük kalıyor. Bebek doğduktan sonra kendisiyle aynı gün doğan bebeklerden 8-10 adım geriden başlamış oluyor yaşama ve yaşam boyu hep geride kalıyor.

Ankara Üniversitesi
Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
Öğretim Üyesi Hakan Şatıroğlu