Anne adaylarının kendileri ve bebeklerinin sağlığı için hamile kalmayı planladıkları andan itibaren folik asit içeren multivitamin kullanması gerekiyor.
..
Hamilelik döneminde vücudun folik asit, demir ve D vitamini ihtiyacı artmaktadır. Hamile türk kadınları arasında yapılan çalışmalar, hamilelerde demir, B vitamini, çinko eksikliği ve folik asit eksikliği olduğunu gösteriyor. Dahası bu eksiklikler emzirme döneminde daha da yüksek rakamlara ulaşıyor.

Vitamin eksikliğinin bu kadar sık görüldüğü bir toplumda, içeriğinde yeterli miktarda (WHO’nun önerdiği standartlarda olan 0,4-0,8 mg) folik asit ve demir içeren komple bir multivitamin-mineral preparatının, hamilelik öncesinde, hamilelik boyunca ve emzirme döneminde kullanılması gerekiyor.Hamileler folik asit kullandıkları takdirde, sadece nöral tüp defekti gibi doğum anomalilerini engelleyebiliyorlar.Gebelikte yalnızca folik asit yetmez. Yapılan araştırmalarda, komple bir multivitamin kullanımının nöral tüp defekti riskini azaltmasının yanı sıra gebelik zehirlenmesi, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, bebekte oluşabilecek kalp hastalıkları ve diğer anomali risklerini önlediği kanıtlanmıştır.

Anne adaylarında vitamin ve mineral ihtiyacını artıran sebepler

Oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) kullanımı, sık gebelik, kahve, çay, sigara gibi alışkanlıklar, bulantı ve kusma nedeniyle yetersiz beslenme, menstrüel kanamalar nedeniyle gebelik öncesinde doğum kanaması nedeniyle annede demir kaybı yaşanıyor.

Bunun yanında emzirme döneminde annenin günde ortalama 850 ml süt salgılaması gibi sebeplerle vitamin ve mineral ihtiyacı artıyor. Bu sebeple, gelecek nesillerin anne karnından itibaren sağlıkla gelişmesi için anne adayı, hamile kalmayı planladığı andan itibaren folik asit de içeren bir multivitamin kullanmalı.

Gebelik döneminde fetal beslenmenin yetersiz olmasının özellikle organ ve sistemlerin geliştiği kritik dönemlerde etkili oluyor. Hamileliğe özel hazırlanmış bir multivitamin-mineral preparatı, bebekte oluşabilecek ‘nöral tüp defekti’ (omuriliğinin yeterince gelişmemesi, bu bölümün açıkta kalması) ve diğer birçok doğumsal anormallik riskini azaltıyor. Annenin artan ihtiyaçlarını karşılarken, bebeğin de sağlıklı gelişimini sağlıyor.

Anne adayının folik asit ile beraber bunun dışında kalan diğer vitaminleri de eksiksiz olarak alması gerekiyor. Bu nedenlerle tek başına folik asit yerine, folik asit ve demir içeren, hamileliğe özel hazırlanmış multivitamin desteklerin alınması etkili olacaktır.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Oral