Hamilelerin aşırı sıcağa maruz kalması bebekte zeka geriliği riski doğruyor


529817 detay?1278406396 - Anne adayları dikkat!
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hikmet Karabacak, aşırı sıcakların anne karnındaki bebekte zeka geriliği riski doğurduğunu belirterek, “Hamileler zorunlu olmadığı sürece dışarı çıkmamalı” uyarısında bulundu.
Sıcak havalara karşı herkesin tedbir alması gerektiğini belirten Konya Özel Selçuklu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hikmet Karabacak, aşırı sıcakların özellikle hamile bayanları olumsuz yönde etkileyebileceğini vurguladı. Gebelerin tansiyon gibi bazı problemler yaşayabileceklerini dile getiren Karabacak, bu durumun anne karnındaki bebeğe bile olumsuz yansıyacağını söyledi.
Henüz anne karnında bulunan bebeğin oksijen alıp karbondioksit verdiğini anlatan Op. Dr. Hikmet Karabacak, “Bebeklerdeki bu denge yüzünden hamile bayanların aşırı sıcağa maruz kalarak tansiyonlarında yaşayacakları düşüş ya da yükselmeler direkt olarak bebeği etkileyecektir, anne adayları bu yüzden zorunlu olmadığı sürece dışarıya çıkmamalıdır” dedi.
Bu durumun hamileleri halsiz düşüreceğini bildiren Op. Dr. Hikmet Karabacak, mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıkların da yaşanabileceğini ifade etti.
Sıcak havalarda dışarı çıkan hamile bayanlarda nefes darlığı görülme riskinin de fazla olduğunu ve kalp atışlarındaki artışların bebeği etkileyerek ileride zeka sorunları dahil bazı problemlere sebep olacağını vurguladı.
Dr. Hikmet Karabacak ayrıca yazın aşırı sıcakların erken doğum ya da düşük riskini tetikleyebileceğini belirterek son olarak anne adaylarının yapılan uyarıları dikkate almalarını istedi.
Anne adaylarının kulaktan dolma bilgilere itibar etmeden doktor kontrolüne devam etmesini öneren Dr. Karabacak, "Hekim tavsiyesinin dışına çıkmamaları gereken anne adayları her mevsim olduğu gibi bu mevsimde de beslenmelerine dikkat etmeli. Sıvı alımına özen göstermeli. Asitli içeceklerden ve doğal olmayan ürünlerden uzak durmalı. Bol ve sağlıklı su içmeli. Özellikle 10.00 – 17.00 saatler arasında zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamalı. Güneşin zararlı ışınlarına karşı doktor tavsiyesi olan koruyucu ürünler kullanmalı.”


Habertürk