Doğum yapıp işe dönmek zorunda kalan yeni annelerin stresi büyük oluyor. Özellikle de bebeklerini yabancı ellere teslim etmek zorunda kalanların... Acaba mamasını zamanında verir mi? Onunla güzel vakit geçirir mi gibi birçok soruya cevap aramak zorunda kalırlar ama net cevabını bulamazlardı ta ki evlere 24 saat izlenebilen güvenlik kamerası sistemi konulana kadar...

Günümüz ekonomik şartlarında kadın nüfusun büyük bir çoğunluğu doğum yaptıktan çok kısa bir süre sonra iş hayatına geri dönmek zorunda kalıyor. Her ne kadar profesyonel çocuk bakıcıları veya büyükanneler yardıma koşuyor olsa da ebeveynler her an çocuklarını görmek ve ne yaptıklarından haberdar olmak istiyorlar. Bu durumda profesyonel güvenlik ve kamera sistemleri, ailelerin imdadına yetişiyor. Biz de güvenlik kamerası ve alarm sistemlerini daha yakından tanımak ve tanıtmak adına Gündüz Mühendislik A.Ş. Proje Koordinatörü Orkun Gündüz ile görüştük.

Evlere konulan kameralı sistem hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Yaşam alanının çeşitli yerlerine yerleştirdiğimiz kameralarla gerek evin dışında internet üzerinden/cep telefonundan, gerek evinizin içindeki televizyon ekranından çocuğunuzun yatak odasını ve yaşam alanını her an izleme olanağı sağlıyoruz. Bunun ebeveynler için iki önemli avantajı oluyor: Birincisi evlerinin dışında oldukları her an çocuklarının uyku ve yemek düzenini kontrol ederek, evlerinde çalışan bakıcıyı denetleyebiliyor olmaları ikincisi de aynı ev içerisinde televizyon ekranını kullanarak çocuklarının oyun alanını takip edebiliyor olmaları.

Sadece canlı görüntü olanağı mı sağlıyor bu sistem yoksa kayıt etme şansımız da var mı?

Elbette. Dört farklı kameranın bütün gün içerisinde yaptığı çekimleri günün sonunda izleme olanağı sağlayan dijital kayıt cihazı kullanıyoruz. Sadece 24 saat değil, 15 gün geriye kadar dönebilme imkanı sağlıyoruz.
Peki çocuk uyurken de görüntü sağlamak mümkün mü?
Çocuk yatak odasına yerleştirilen gece görüşlü kamera sayesinde uyuyan çocukları oda karanlıkken bile aydınlatılmış bir şekilde görüntüleyebiliyoruz.

Müşterilerinizden nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Bu sistemi kullanan müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler oldukça pozitif. Henüz birkaç aylık bebeğini evde bırakıp iş hayatına dönen bir annnenin cep telefonundan her an çocuğunu izleme olanağı teknolojinin hayatımıza kattığı kolaylıklardan biri olsa gerek...