Kasık fıtığının erkek çocuklarda, kız çocuklara oranla daha sık görüldüğünü belirten Samsun Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Orhan Fesçekoğlu, zamanında tanı konulmasının oluşabilecek bir sakatlığı veya ölümü önleyeceğini vurguladı.

Orhan Fesçekoğlu, doğumsal bir hastalık olan kasık fıtığının karın zarı uzantısının açık kalması sonucu oluşan keseye batın organlarının girmesi ile oluştuğunu anlattı. Zamanında tanı konulmasının oluşabilecek bir sakatlığı veya ölümü önleyeceğini vurgulayan Fesçekoğlu, kasık fıtığı tedavisinin kesinlikle cerrahi müdahale gerektirdiğini kaydetti.

Fesçekoğlu, kasık fıtığının zaman içinde kendiliğinden iyileşmesinin ise mümkün olmadığının altını çizdi.

En sık erkek çocuklarda görülüyor
Kasık fıtığının en sık erkek çocuklarda görüldüğünü belirten Fesçekoğlu, genel olarak her yüz çocuktan en fazla 4’ünde görülen kasık fıtığının erkek çocuklarda kız çocuklara göre görülme sıklığının ise 4-20 kat daha fazla olduğunu bildirdi.

Kasık fıtığında genetiğin önemli rolü bulunduğunu ifade eden Fesçekoğlu, kasık fıtıklı çocukların yaklaşık yüzde 20’sinin ailesinde de kasık fıtığı hikayesinin mevcut olduğuna işaret etti.

Kasık fıtığı olan çocukların ağlama, gülme, kusma gibi karında iç basıncın arttığı hallerde kasık bölgesinde şişlik görüldüğünü kaydeden Fesçekoğlu, büyük çocuklarda ise özellikle egzersiz sırasında kasıkta ağrı olabileceğine işaret etti.

Kasık fıtığının ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda aileleri uyaran Fesçekoğlu, ailelere çocuklarının vücudundaki değişimleri iyi gözlemlemelerini tavsiye etti.